Υγεία

Προσοχή! Αν νιώσεις αυτό μετά το σεξ, πρέπει να πας αμέσως στο γιατρό!

Μετά το σεξ, αν αισθανθείς ναυτία, υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι αναφέρει η επιστήμονας Dr. Lauren Streicher, και μελέτες που κρούουν των κώδωνα του κινδύνου σε αυτή την αντίδραση μετά την ερωτική επαφή.

Και αυτό γιατί εκτός από ένα ψυχοσωματικό σύμπτωμα, μπορεί να μαρτυρά ότι η γυναίκα ενδέχεται να έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Όπως τονίζει η ειδικός στα γυναικολογικά θέματα, το συγκεκριμένο σύμπτωμα δεν είναι φυσιολογικό και προκαλείται από δύο σοβαρά προβλήματα.

Το ένα είναι ότι ο τράχηλος της μήτρας που αποτελεί τη δίοδο ανάμεσα στον κόλπο και στη μήτρα διεγείρεται σε τέτοιο βαθμό κατά τη σεξουαλική επαφή που δημιουργείται μια αγγειοσύσπαση η οποία οδηγεί σε πτώση της αρτηριακής πίεσης, με πιθανή συνέπεια τη λιποθυμία.

Ο δεύτερος λόγος και αρκετά πιο σπάνιος είναι η μετασεξουαλική ναυτία να είναι όντως ένα ψυχοσωματικό σύμπτωμα το οποίο έχει διαγνωστεί ως διαταραχή σεξουαλικής αποστροφής και κυριεύει τις γυναίκες ως κορύφωση των τύψεών τους ότι έκαναν κάτι κακό ή όσες έχουν κάποιο τραύμα από σεξουαλική επαφή.

Επόμενο άρθρο

Κάντε αυτό κάθε δύο εβδομάδες και το πρόσωπό σας θα είναι πάντα....καθαρό

Διαβάστε το μυστικό για την επιδερμίδα σας
25/04/2019 - 17:47

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ξέρετε τι θα σας συμβεί αν σταματήσετε να κάνετε σεξ;

Απαραίτητο το σεξ για την καθημερινότητά μας
11/08/2019 - 07:07

Η Άντζελα Δημητρίου...αποκάλυψε πόσα χρόνια έχει να κάνει σεξ

"Να σου πω έχουμε ανάγκη από ένα όργανο για να σου το πω πιο ωμά;"
08/08/2019 - 12:27

Μπορεί ο άνδρας να προσποιηθεί οργασμό στο σεξ; Διαβάστε την απάντηση...

Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για τον...ανδρικό οργασμό και την προσποίηση
04/08/2019 - 12:07

Γιόρτασε τη μεταγραφή του με σεξ και το μοιράστηκε στα Social Media (ΦΩΤΟ)

Μοιράστηκε με τους ακόλουθους του τις άκρως προσωπικές του στιγμές
01/08/2019 - 16:03

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Νέα κίτρινη προειδοποίηση λόγω υψηλών θερμοκρασιών (ΦΩΤΟ)

Αυξημένες νεφώσεις την Κυριακή και τη Δευτέρα στα ορεινά

Εκδήλωση έξω από την πρεσβεία της Βραζιλίας για τις πυρκαγιές στον Αμαζόνιο

Έκλεισαν τον δρόμο μπροστά από το κτίριο για να ακουστεί η φωνή τους

Χειροπέδες σε 29χρονο που είχε φυτώριο κάνναβης πέρασε η ΥΚΑΝ

Βρήκαν 14 φυτά κάνναβης και άλλα σε διαδικασία αποξήρανσης
Ελλάδα

Ελλάδα: 60 άτομα εγκλωβίστηκαν σε παραλία λόγω μεγάλης φωτιάς στη Λέρο

Στη Λέρο δεν υπάρχει πυροσβεστικό κλιμάκιο παρά μόνο ένας εποχικός πυροσβέστης

Άγριο έγκλημα στην Καβάλα για ένα...πάρκινγκ

Γείτονας πυροβόλησε και σκότωσε μητέρα και γιο λόγω ενός φορτηγού

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια
Διεθνή

Καίγεται ο Αμαζόνιος: Πυρκαγιές στον "πνεύμονα της γης"

73.000 φωτιές καταγράφηκαν στα δάση του Αμαζονίου από τον Ιανουάριο μέχρι τον Αύγουστο

Νεκρή 17χρονη Ισραηλινή από βομβιστική επίθεση στη Δυτική Όχθη

Δέχθηκαν επίθεση από Παλαιστινίους με έναν αυτοσχέδιο εκρηκτικό μηχανισμό

Κίνα: Δασμοί σε αμερικανικά αγαθά αξίας €75 δισ.

Συνεχίζεται με αντεπίθεση από την Κίνα ο εμπορικός πόλεμος

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 23/08/2019 - 19:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ