Υγεία

Σεξ μόνο το.... βράδυ συνιστούν οι ειδικοί – Δείτε γιατί!

Τα περισσότερα ζευγάρια προτιμούν το σεξ τις βραδινές, αφού έχουν ξεμπερδέψει με τις υποχρεώσεις της ημέρας και είναι και οι δύο σύντροφοι πιο χαλαροί, και φαίνεται ότι σωστά πράττουν, αφού σύμφωνα με τους επιστήμονες το βραδινό σεξ έχει και ένα σημαντικό επιπλέον όφελος για την υγεία.

Σύμφωνα με έρευνα που έγινε στην Αυστραλία, στην οποία συμμετείχαν 460 άτομα 18 έως 70 ετών, το βραδινό σεξ βελτιώνει τον ύπνο και λειτουργεί σαν «αντίδοτο» στην αϋπνία.

Τα δύο τρίτα των συμμετεχόντων στην έρευνα δήλωσαν ότι κοιμούνται πολύ καλύτερα το βράδυ αφού έχουν κάνει σεξ και μάλιστα το σεξ ήταν πιο «αποτελεσματικό» αν είχαν καταφέρει να φτάσουν και σε οργασμό.

«Μετά τη σεξουαλική επαφή και τον οργασμό απελευθερώνεται μαζικά μια ορμόνη που ονομάζεται ωκυτοκίνη» αναφέρει ο επικεφαλής της επιστημονικής ομάδας Δρ Μισέλ Λαστέλλα από το Πανεπιστήμιο του Κεντρικού Κουίνσλαντ, ο οποίος ειδικεύεται σε θέματα που αφορούν τον ύπνο. «Η ορμόνη αυτή, όπως και άλλες, λειτουργεί σαν ηρεμιστικό κι έτσι μας βοηθά να αποκοιμηθούμε πιο γρήγορα».

Ο Δρ Λαστέλλα συμβουλεύει επίσης τα ζευγάρια να προτιμούν το σεξ από το να ασχολούνται με το κινητό τους πριν κοιμηθούν –μια συνήθεια που έχουν πολλοί σήμερα– αφού το όφελος στην περίπτωση αυτή θα είναι διπλό: Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότιη ακτινοβολία από την οθόνη του κινητού δυσκολεύει τον ύπνο, ενώ αντίθετα η ωκυτοκίνη θα κάνει τη… δουλειά της για να εξασφαλίσει τη χαλάρωση και την ξεκούραση που τόσο χρειαζόμαστε

Επόμενο άρθρο

Είσαι 50άρης και βγάζεις πολλά λεφτά; Έχεις θηλάσει!

Έρευνα αποκαλύπτει τη σχέση μεταξύ θηλασμού και οικονομικής επιτυχίας
19/10/2018 - 11:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο σύντροφός σάς παραμελεί; Ποιες ψυχικές ασθένειες μπορεί να "κρύβει"

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για την ψυχολογία του συντρόφου σου
21/01/2019 - 18:40

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για κοπέλα να κάνει πρώτη φορά...σεξ;

Η απάντηση του Θάνου Ασκητή στις νέες κοπέλες για την έναρξη της σεξουαλικής τους ζωής
20/01/2019 - 20:44

"Friends With...Benefits": 6 βασικοί κανόνες για να πετύχει η ..."συνταγή"!

Κάντο όπως την ταινία και η "μαγεία" θα έρθει
15/01/2019 - 21:58

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
14/01/2019 - 19:39

Σεξ: Οι τρείς τροφές που.... το κάνουν καλύτερο!

H λύση είναι για ακόμη μια φορά στην διατροφή σου
08/01/2019 - 12:09

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ήρθε στην Κύπρο φορτωμένος λάδι και καφέ κάνναβης

Τον τσάκωσαν με το που έφτασε στο Αεροδρόμιο Πάφου

Το πρωί ζητιάνος και το βράδυ...αριστοκράτης (BINTEO)

Ο άνδρας με τα δύο πρόσωπα που εξακολουθεί να κυκλοφορεί ελεύθερος

Ξεκάθαρο μήνυμα Προέδρου για εφαρμογή του ΓεΣΥ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ικανοποιημένος από τις εγγραφές γιατρών ο Οργανισμός Ασφάλισης Υγείας
Ελλάδα

Στο "σκαμνί" ξανά ο Αμβρόσιος για την ανάρτηση κατά των ομοφυλόφιλων

Τι αναφέρει ο συνήγορος υπεράσπισης του μετά τον πρώτο γύρο της εκδίκαση της έφεσης

Δεν καταθέτει νέα πρόταση μομφής η Νέα Δημοκρατία

Προς ψήφιση το βράδυ της Πέμπτης η Συμφωνία των Πρεσπών από την Ελληνική Βουλή

"Έσβησε" κάτω από τα συντρίμμια της σκεπής παιδικής κατασκήνωσης

Συνελήφθησαν δύο άτομα, ενώ διερευνώνται οι ακριβείς συνθήκες του ατυχήματος
Διεθνή

Ένοπλος άνοιξε πυρ σε κατάμεστο υποκατάστημα τράπεζας και ταμπουρώθηκε (ΒΙΝΤΕΟ)

Πως κατάφεραν οι ειδικές δυνάμεις της SWAT να τον πείσουν να παραδοθεί

Πολιτικό χάος στη Βενεζουέλα εν μέσω μεγαλειωδών διαδηλώσεων κατά Μαδούρο (ΦΩΤΟ)

Η αυτοανακήρυξη, η έγκριση Τραμπ, το τελεσίγραφο Μαδούρο και το οργισμένο πλήθος

Συνελήφθη νοσηλευτής για σεξουαλική παρενόχληση γυναίκας που βρισκόταν σε κώμα

Η ασθενής έμεινε έγκυος ενώ βρισκόταν διασωληνωμένη τα τελευταία 14 χρόνια

tv news

Ο Άλεξ κρύβει την αλήθεια από την Όλγα και κερδίζει μια μικρή παράταση χρόνου...

«Το Τατουάζ» Πέμπτη Νέο Διπλό Επεισόδιο σε νέα ώρα μετάδοσης στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα εγκλωβίζεται στον εκβιασμό της Κάτιας που ζητά την ψήφο της...

Η Μάρθα διαφωνεί να ενδώσει η Μαρίνα... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη: Νέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 24/01/2019 - 06:10ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ