Υγεία

Σεξ: Οι τρείς τροφές που.... το κάνουν καλύτερο!

Η ερωτική διάθεση είναι περίεργη. Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι την αυξάνει και τι μπορεί να την ρίξει. Οι παράγοντες είναι πολλοί και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Τώρα, Αμερικανοι επιστήμονες εστιάζονται στην διατροφή.

Η Jennifer R. Berman, MD, διευθύντρια του κέντρου Berman Women’s Wellness Center στην Καλιφόρνια των Ηνωμένων Πολιτειών λέει πως «έρευνες μας δίνουν όλο και περισσότερα στοιχεία για το πώς κάποιες βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά στις τροφές μπορούν να ενισχύσουν τη σεξουαλική λειτουργία και την ερωτική εμπειρία του ζευγαριού».

Ποιες είναι όμως αυτές οι τρεις τροφές;

Αμύγδαλα:
Τα αμύγδαλα έχουν διεγερτική δράση και συμβάλλουν στη γονιμότητα. Όπως και τα σπαράγγια, τα αμύγδαλα είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά αλλά και σε αρκετά ιχνοστοιχεία που είναι σημαντικά για τη σεξουαλική υγεία, όπως ψευδάργυρο, σελήνιο και βιταμίνη Ε. Ο ψευδάργυρος ιδιαίτερα ενισχύει τη λίμπιντο και την ερωτική επιθυμία, επισημαίνει η ειδικός.

Ρόκα
Η πικάντικη ρόκα είναι γνωστή από τον πρώτο αιώνα μ.Χ. για τη συμβολή της στην ερωτική διάθεση. Σήμερα, ερευνητές αποκαλύπτουν πως τα ιχνοστοιχεία και τα αντιοξειδωτικά που περιέχονται σε αφθονία σε αυτό το σαλατικό είναι ζωτικής σημασίας για τη σεξουαλική υγεία ενώ, επιπλέον, εμποδίζουν την απορρόφηση ορισμένων περιβαλλοντικών ρύπων που πιστεύεται πως επηρεάζουν αρνητικά την ερωτική διάθεση.

Αβοκάντο
Οι Αζτέκοι αναφέρονταν στα αβοκάντο ως όρχεις, εξαιτίας του σχήματός τους, και τα θεωρούσαν αφροδισιακές τροφές. Σήμερα υπάρχουν και επιστημονικά τεκμήρια: Η υψηλή περιεκτικότητά τους σε ακόρεστα λιπαρά οξέα συμβάλλει στην υγεία της καρδιάς και των αρτηριών. Οτιδήποτε κρατά υγιή την καρδιά και ευνοεί την καλή κυκλοφορία του αίματος σε όλο το σώμα αυξάνει την ερωτική διάθεση και την επίδοση στο κρεβάτι.

Πηγή
healthview
Επόμενο άρθρο

Τελικά γιατί μπλέκονται τα...καλώδια των ακουστικών;

Οι επιστήμονες μίλησαν και μας εξηγούν...
08/01/2019 - 11:52

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το φρούτο που πρέπει να αποφεύγετε το... βράδυ!

Σώστε τον ύπνο σας και μάθετε τις τροφές που θα σας βοηθήσουν
15/01/2019 - 22:16

"Friends With...Benefits": 6 βασικοί κανόνες για να πετύχει η ..."συνταγή"!

Κάντο όπως την ταινία και η "μαγεία" θα έρθει
15/01/2019 - 21:58

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
14/01/2019 - 19:39

4… μυστικά για μια «καυτή» Παραμονή!

Το μυστικό κρύβεται από το... εορταστικό τραπέζι
31/12/2018 - 19:00

Ντάνος: Αποκάλυψε πόση διάρκεια είχε η πρώτη του ερωτική επαφή(ΒΙΝΤΕΟ)

Δείτε τον να "παίζει" Άμλετ με διαφορετικά συναισθήματα...
29/12/2018 - 16:26

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στο κελί για 8 ημέρες ο 38χρονος που συνελήφθη για κλοπές στην Λάρνακα

Εντοπίστηκαν στην κατοχή του κλοπιμαία και ναρκωτικά

Εδώ εντοπίστηκε αιμόφυρτη η 32χρονη γυναίκα από την Πολωνία (ΦΩΤΟ)

Το alphanews.live στη σκηνή της απόπειρας φόνου στην Αγλαντζιά
Ελλάδα

LIVE: Επεισόδια και συμπλοκές στο συλλαλητήριο για τη Μακεδονία (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Χιλιάδες διαδηλωτές φωνάζουν "ΟΧΙ" στη συμφωνία των Πρεσπών

Αθήνα: Δρακόντεια μέτρα ασφαλείας για το μεγάλο συλλαλητήριο για τη Μακεδονία

Περισσότεροι από διακόσιες χιλιάδες διαδηλωτές θα φωνάξουν "όχι" στη Συμφωνία των Πρεσπών
Διεθνή

Στους 79 οι νεκροί από την έκρηξη αγωγού καυσίμων στο Μεξικό (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Πρόκειται για μία από τις φονικότερες εκρήξεις σε πετρελαιαγωγό εδώ και 25 χρόνια

Mεξικό: Αυξάνεται δραματικά ο αριθμός των νεκρών από έκρηξη σε αγωγό πετρελαίου

Προηγήθηκε διαρροή καυσίμων και τα θύματα πήγαν να γεμίσουν κουβάδες και κάνιστρα

Τραμπ: Παρουσίασε και επίσημα την πρόταση του για το μεταναστευτικό (ΦΩΤΟ)

Προσωρινές άδειες παραμονής έναντι χρηματοδότησης του τείχους από το Κογκρέσο

tv news

Ωμή βία και παράνοια στο πιο φρικιαστικό έγκλημα της σειράς «ΚΑΡΜΑ»

Ένα από τα πιο φρικιαστικά φονικά που διεπράχθησαν στο νησί,την Κυριακή στον Alpha (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

«Για Πάντα Εδώ» Αφιέρωμα στον Μάριο Τόκα με την Αιμιλία Κενεβέζου (ΒΙΝΤΕΟ)

Με σπάνιο αρχειακό υλικό από τη ζωή του μεγάλου μουσικοσυνθέτη, την Κυριακή στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 20/01/2019 - 19:30ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ