Υγεία

Τα άγνωστα οφέλη της μπανάνας – Γιατί πρέπει να την καταναλώνετε άφοβα!

Παρά την υψηλή διατροφική αξία της και τη νοστιμιά της, πολλοί αποφεύγουν να τρώνε μπανάνες, καθώς πιστεύουν ότι παρέχουν πολλές επιπλέον θερμίδες σε σχέση με άλλα φρούτα.

Μια μέτρια μπανάνα δίνει περίπου 100 θερμίδες (μέχρι 160 αν είναι μεγάλη). Η διαφορά με τα άλλα φρούτα έγκειται στο ότι η μπανάνα αποτελείται από 75% νερό σε σχέση με ένα μήλο που αποτελείται από σχεδόν 85% νερό. Η μπανάνα περιέχει 26 γρ, υδατάνθρακες ενώ το μήλο σε ίδια ποσότητα περιέχει 16 γρ. υδατάνθρακες.

Μία μπανάνα περιέχει επίσης:
-Πρωτεΐνες: 1,4 γραμμάρια
-Λίπος: 0,4 γραμμάρια
-Φυτικές ίνες: 3,2 γραμμάρια. Θεωρείται ένα από τα πιο πλούσια σε φυτικές ίνες φρούτα. Οι φυτικές ίνες μας χορταίνουν, συνεπώς η μπανάνα αποτελεί ιδανική επιλογή για σνακ, καθώς δημιουργεί αίσθηση κορεσμού.
-Σάκχαρα: 14,4 γραμμάρια. Η μπανάνα περιέχει σχεδόν την ίδια ποσότητα φυσικών σακχάρων με ένα μήλο, δεν έχει δηλαδή περισσότερη "ζάχαρη" από τα υπόλοιπα φρούτα.

Αν κάνετε δίαιτα λοιπόν, μπορείτε άφοβα να φάτε μπανάνες, αφού περιέχουν κάλιο το οποίο βοηθά το σώμα να καταπολεμήσει την κατακράτηση υγρών.

ΜΠΑΝΑ

Άλλα οφέλη

Μελέτες έχουν δείξει ότι όποιος τρώει τρεις μπανάνες την ημέρα, περιορίζει τον κίνδυνο εμφάνισης ενός εγκεφαλικού επεισοδίου. Η κατανάλωση μιας μπανάνας το πρωί, μιας μετά το μεσημεριανό φαγητό και μιας το βράδυ, μπορεί να προσφέρει αρκετό κάλιο στον οργανισμό με αποτέλεσμα, να μειωθούν κατά 21% περίπου οι πιθανότητες δημιουργίας ενός θρόμβου αίματος στον εγκέφαλο.

Η μπανάνα βοηθά επίσης στην αντιμετώπιση της πρόωρης εκσπερμάτισης, χάρη στις βιταμίνες και τις ουσίες που περιέχει, που βελτιώνουν τη συνολική υγεία αλλά και τη λειτουργία του κυκλοφορικού συστήματος.

Πηγή
onmed
Επόμενο άρθρο

Φθινοπωρινές ιώσεις: Τα συμπτώματα και οι τρόποι αντιμετώπισής τους

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις πριν αρρωστήσεις...
21/10/2018 - 13:13

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το φρούτο που πρέπει να αποφεύγετε το... βράδυ!

Σώστε τον ύπνο σας και μάθετε τις τροφές που θα σας βοηθήσουν
15/01/2019 - 22:16

Γιώργος Παμπορίδης: "Δυστυχώς είναι ψέμα"

Τι απαντά στα όσα διαδίδονται από "φίλους γιατρούς" για τους λόγους που έκανε το ΓεΣΥ
15/01/2019 - 17:29

Είσαι άρρωστη; 5 συμβουλές για να κοιμηθείς καλά και να ξυπνήσεις..."περδίκι"!

Για να προωθηθεί η καλή αποκατάσταση του σώματος, είναι απαραίτητο να κοιμηθείτε καλά
13/01/2019 - 21:26

Θοδωρής Μαραντίνης: To πρόβλημα υγείας,οι ψυχοθεραπείες και τα λάθη ως...πατέρας

Όλα όσα αποκάλυψε ο γνωστός τραγουδιστής με αφοπλιστική ειλικρίνεια
12/01/2019 - 10:51

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
11/01/2019 - 19:50

Τόσες φορές πρέπει να εκσπερματώνεις για να αποφύγεις τον καρκίνο του προστάτη!

Είναι θέμα υγείας σύμφωνα με έρευνες... Όλες οι λεπτομέρειες!
11/01/2019 - 19:36

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Διπλό φονικό Στροβόλου: Eπιστροφή στη σκηνή του εγκλήματος (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Η σύνθεση του δικαστηρίου στο σπίτι των θυμάτων για υποδείξεις σκηνών

Και τι δεν βρήκε η Αστυνομία σε οικία 35χρονου στην Ορόκλινη

Του πέρασαν χειροπέδες και θα οδηγηθεί ενώπιον Δικαστηρίου

Πως να μην "πέσετε" θύματα κλοπής από αυτοκίνητο

Οι συμβουλές της Αστυνομίας για πρόληψη του φαινομένου
Ελλάδα

Στην Ολομέλεια της Ελληνικής Βουλής η Συμφωνία των Πρεσπών

Κομβικής σημασίας η σημερινή ημέρα για την αυριανή ψηφοφορία

Έφυγε από τη ζωή ο γνωστός δημοσιογράφος Θέμος Αναστασιάδης

"Έχασε τη μάχη με τη ζωή μετά από χρόνια ασθένεια"

Πέρασε κατά πλειοψηφία από την Επιτροπή Εξωτερικών η Συμφωνία Πρεσπών

"Είναι αδιανόητο να μην κατατεθεί το ενιαίο κείμενο του Συντάγματος των Σκοπίων"
Διεθνή

Νιόπαντρο ζευγάρι πνίγηκε ενώ βρισκόταν για μήνα του μέλιτος στις Μαλδίβες

Συστάσεις προς τους τουρίστες από την Αστυνομία της χώρας

Παραιτήθηκε από την αμερικανική κυβέρνηση ο βοηθός ΥΠΕΞ Γουές Μίτσελ

"Αισθάνομαι ότι έχω ολοκληρώσει ό, τι ήθελα να κάνω από αυτή τη θέση" αναφέρει σε επιστολή

Τέλος στον εφιάλτη των 69 επιβατών της πτήσης Aeroflot

Το αεροπλάνο προσγειώθηκε όταν έπεισαν τον αεροπειρατή ότι χρειάζεται ανεφοδιασμός

tv news

Η Αθηνά, πείθεται επιτέλους ότι δεν ευθύνεται ο Νικόλας για το φιάσκο του γάμου

Η Σάσα έχει φτάσει στο τελικό στάδιο του σχεδίου «To Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Διπλό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Η Κάτια δέχεται αποκαλύψει στη Μαρίνα που είναι η κόρη της με έναν όρο...

Η ένταση ανάμεσα σε Ρία και Μίλτο μεγαλώνει... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 23/01/2019 - 11:00ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ