Υγεία

Τι συμβαίνει στο σώμα μας όταν δεν κάνουμε σεξ;

Το σεξ μας προσφέρει τη δυνατότητα να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον άλλο και να μειώσει το άγχος μας.

Το σεξ είναι, επίσης, μια καλή μορφή άσκησης για την καρδιά σας, αφού αυξάνει τον καρδιακό σας ρυθμό, ενώ σας κρατάει δραστήριους και σας βοηθάει να καίτε θερμίδες.

Και αν αυτά δεν είναι αρκετά για να σας κάνουν να... πέσετε το κρεβάτι αμέσως, η σεξουαλική επαφή μπορεί, επίσης, να μειώσει την αρτηριακή σας πίεση, να σας ανακουφίσει από τους πονοκεφάλους (...ακούτε;...) και να μειώσει αισθητά τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

Από την άλλη πλευρά, όμως, τι συμβαίνει στο σώμα μας, όταν δεν κάνουμε τακτικά σεξ;

Αν και κάποιοι άνθρωποι ευημερούν και είναι παραγωγικοί για μεγάλο μέρος της ζωής τους χωρίς να έχουν τακτική σεξουαλική επαφή, οι περισσότεροι είναι πιο επιρρεπείς σε ασθένειες που σχετίζονται με το άγχος και το στρες, λόγω της φυσιολογικής ανάγκης τους για σεξουαλική επαφή.

Σίγουρα, δεν είναι απαραίτητο να πάρετε κιλά ή να δείτε την αρτηριακή σας πίεση να ανεβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν κάνετε τακτικά σεξ, αλλά ουσιαστικά “στερείτε” από το σώμα σας τα οφέλη που δεν παίρνει από αυτό.

Όταν κάνετε τακτικά σεξ (και αυτό περιλαμβάνει το “καταπληκτικό”, το “απλά καλό”, ακόμα και το “έτσι κι έτσι” σεξ) διατηρείτε την λίμπιντό σας υψηλά και αυτό έχει ευεργετικές επιδράσεις τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχολογία σας.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

H εξομολόγηση του Μαρκουλάκη για την κατάθλιψη: "Αναζήτησα βοήθεια σε ειδικό..."

Όσα δήλωσε για την δύσκολη φάση που πέρασε και πως το ξεπέρασε
17/08/2019 - 12:27

Αυτός είναι ο λόγος που οι γυναίκες...παχαίνουν πιο εύκολα

Η διαφορά από τους άντρες και η αιτιολογία
11/08/2019 - 09:02

Ξέρετε τι θα σας συμβεί αν σταματήσετε να κάνετε σεξ;

Απαραίτητο το σεξ για την καθημερινότητά μας
11/08/2019 - 07:07

Η Άντζελα Δημητρίου...αποκάλυψε πόσα χρόνια έχει να κάνει σεξ

"Να σου πω έχουμε ανάγκη από ένα όργανο για να σου το πω πιο ωμά;"
08/08/2019 - 12:27

Αυτό είναι το σώμα της...Δέσποινας Βανδή χωρίς ρετούς και φίλτρα(ΦΩΤΟ)

Η εντυπωσιακή σιλουέτα και τα θαλάσσια σπορ με γνωστό ηθοποιό
07/08/2019 - 16:28

Η κόρη της Δέσποινας Βανδή μας έδειξε το σώμα της με μαγιό και μείναμε...άφωνοι!

Το καλλίγραμμο κορμί και η καλλιτεχνική φωτογραφία στη παραλία
07/08/2019 - 11:58

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

ΟΥΝΦΙΚΥΠ: Προειδοποιεί τους κυνηγούς που κυνηγούν στην νεκρή ζώνη

Οποιαδήποτε επιθετική/επικίνδυνη συμπεριφορά κυνηγών έναντι των ΗΕ θα καταγγέλλετε

Μάχη για να κρατηθεί στη ζωή δίνει η 70χρονη συνοδηγός του μοιραίου οχήματος

Νέες έρευνες στη σκηνή για να διαπιστωθούν τα αίτια της νέας τραγωδίας

Ακόμα ένας θάνατος από τον ιό του Δυτικού Νείλου σημειώθηκε στα κατεχόμενα

Την Τετάρτη απεβίωσε 88χρονος στις ελεύθερες περιοχές
Ελλάδα

"Έσβησε" 66χρονος από φωτιά σε γηροκομείο

Η οικογένειά του αναμένει το πόρισμα του ανακριτικού τμήματος της Πυροσβεστικής

Τραγωδία στον Πόρο: Ανθρώπινο λάθος ή μηχανική βλάβη;

Εν αναμονή του πορίσματος της Επιτροπής Διερεύνησης Αεροπορικών Ατυχημάτων

"Το έβλεπαν να πετά χαμηλά και φώναζαν για να το δείξουν στα παιδιά τους" (VID)

Συγκλονιστική μαρτυρία δημοσιογράφου για την μοιραία πτώση του ελικοπτέρου στον Πόρο
Διεθνή

Αρνητική η Αθήνα στην εξυπηρέτηση του ιρανικού τάνκερ

Οι διαχειριστές εξέτασαν και την Κύπρο ως εναλλακτικό προορισμό

Γερμανία: 8χρονος πήρε το αυτοκίνητο των γονιών του και πήγαινε 140km/h

Στη συνέχεια βαρέθηκε...πάρκαρε στην άκρη...έβαλε τρίγωνο και περίμενε την αστυνομία

Παρίσι: Ένας νεκρός από φωτιά σε νοσοκομείο

Ξεκίνησε από ένα διαμέρισμα και γρήγορα επεκτάθηκε σε όλους τους ορόφους

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 22/08/2019 - 11:30ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ