Διεθνή

Διάσημος μουσικός παίζει κιθάρα ενώ του αφαιρούν όγκο από τον εγκέφαλο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο διάσημος καλλιτέχνης της τζαζ από τη Νότια Αφρική Μούσα Μαντσίνι, έχει παίξει μουσική μπροστά από χιλιάδες άτομα, σε όλο τον κόσμο. Η ερμηνεία του όμως που ξεχωρίζει είναι αυτή στο χειρουργείο, ενώ πραγματοποιείτο επέμβαση στον εγκέφαλο του.

Ο μουσικός βρίσκεται ξαπλωμένος στο χειρουργείο, γύρω του βρίσκονται γιατροί και νοσοκόμες, με τον Μαντσίνι να κρατά την κιθάρα του και να παίζει. Η επέμβαση αφαίρεσης όγκου από τον εγκέφαλο του, διήρκεσε έξι ώρες.

Ο λόγος που έγινε είναι για να δουν οι γιατροί ποιες περιοχές του εγκεφάλου του χρησιμοποιεί για να παίξει μουσική, ώστε να τις προσέξουν ιδιαίτερα. Προσπάθησαν επίσης να αποκαταστήσουν την κίνηση των δακτύλων του, η οποία έχει πληγεί λόγω του όγκου.

"Ένιωσα πολύ περίεργα και άβολα", είπε ο Μαντσίνι.

"Το να βρίσκεσαι μεταξύ γενικής αναισθησίας αλλά και ξύπνιος και να ακούς τους ήχους από το φλόγιστρο μέσα στον εγκέφαλό σου...είναι πολύ δύσκολο να συγκεντρωθείς".

"Ήταν μια επιτυχία δεδομένου ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος ήταν η παράλυση. Δεν είμαι παράλυτος και εξακολουθώ να έχω τον έλεγχο των άκρων μου και επομένως η διάθεσή μου είναι καλή και αναρρώνω καλά", είπε ο Μαντσίνι. Πρόσθεσε μάλιστα ότι μετά την πλήρη ανάρρωση θα επιστρέψει στην καλλιτεχνική σκηνή.

Επόμενο άρθρο

Πράκτορας του FBI πυροβόλησε νεαρό ενώ χόρευε (ΒΙΝΤΕΟ)

Η στιγμή του πυροβολισμού, οι δηλώσεις του και η δικαστική απόφαση
22/12/2018 - 15:31

ΣχετικέςΕιδήσεις

Από τις διακοπές στο ... χειρουργείο ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ

Μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο Λουξεμβούργο ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής
17/08/2019 - 19:19

Το πρώτο οικογενειακό ταξίδι του Χάρι και της Μέγκαν μαζί με τον γιο τους!

Μάθετε που θα ταξιδέψουν με τον μικρό Άρτσι ο Δούκας και η Δούκισσα του Σάσεξ
28/06/2019 - 13:16

Αυτές είναι οι 9 δημοφιλέστερες επεμβάσεις της Αισθητικής Πλαστικής Χειρουργικής

Ποια είναι η δημοφιλέστερη μη χειρουργική μέθοδος;
16/06/2019 - 08:16

Η εξομολόγηση του Αιμίλιου Χειλάκη: "Είχα όγκο στη βάση του κρανίου..."

Το άγνωστο πρόβλημα υγείας και το δύσκολο χειρουργείο
13/06/2019 - 12:17

Θλίψη για το θάνατο του παππού Παναή με το πιθκιαύλι (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

"Έφυγε" από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους που κρατούσαν ζωντανή την κυπριακή παράδοση
09/06/2019 - 15:47

Όσοι άντρες τόσες και γυναίκες στο νέο υπουργικό συμβούλιο της Νοτίου Αφρικής

Ισότιμη εκπροσώπηση των φύλων στην πολιτική σκηνή της χώρας για πρώτη φορά
30/05/2019 - 17:37

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Υπουργός Παιδείας: Προτεραιότητα μας η Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση

"Υποσχεθήκαμε ότι το σχολείο αυτό θα το κάνουμε πρότυπο για να έχουμε χαρούμενα παιδιά"

Ύστατο χαίρε στο Νίκο Μουγιάρη στη γενέτειρα του Αθηένου

Παρουσία του Προέδρου Αναστασιάδη η κηδεία του μεγάλου ευεργέτη

22χρονος "έσβησε" στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας μετά από εγχείρηση

Φως στα αίτια αναμένεται να ρίξει η νενομισμένη νεκροτομή
Ελλάδα

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια

Ελλάδα: Τρένο παρέσυρε και σκότωσε άνδρα στην Αλεξανδρούπολη

Το περιστατικό διαδραματίστηκε μπροστά στα μάτια φίλου του

"Έσβησε" 66χρονος από φωτιά σε γηροκομείο

Η οικογένειά του αναμένει το πόρισμα του ανακριτικού τμήματος της Πυροσβεστικής
Διεθνή

Τον έπιασαν στα πράσα να καταγράφει βίντεο κάτω από φούστες γυναικών (ΒΙΝΤΕΟ)

Τράβηξε εκατοντάδες upskirting βίντεο που απεικονίζουν 555 άτομα, μεταξύ τους και παιδιά

Μακρόν: Ξεκαθαρίζει σε Τζόνσον να μην περιμένει νέα συμφωνία στο Brexit

Μέσα στις επόμενες 30 ημέρες όπως ήλπιζε ο Βρετανός Πρωθυπουργός

Μπολσονάρου vs MKO: Αλληλοκατηγορίες για τη φωτιά που καίει τον Αμαζόνιο(ΒΙΝΤΕΟ)

«Με αποκαλούσαν λοχαγό αλυσοπρίονο. Τώρα είμαι ο Νέρωνας που βάζει φωτιά"

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 22/08/2019 - 16:45KITCHEN LAB