Διεθνή

Χίλαρι Κλίντον: Λέει όχι για υποψηφιότητα στις προεδρικές εκλογές του 2020

ΧΙΛΑΡΙ ΚΛΙΝΤΟΝ

Η Χίλαρι Κλίντον για πρώτη φορά απέκλεισε το ενδεχόμενο να είναι υποψήφια στις προεδρικές εκλογές του 2020 σε συνέντευξη που παραχώρησε στο News 12, ένα τοπικό τηλεοπτικό δίκτυο της Νέας Υόρκης.

"Δεν θα είμαι υποψήφια, αλλά θα συνεχίσω να μιλώ και να υπερασπίζομαι αυτό που πιστεύω", δήλωσε η Κλίντον η οποία στις εκλογές του 2016 ηττήθηκε από τον Ντόναλντ Τραμπ. "Θέλω να βεβαιωθώ ότι οι άνθρωποι κατανοούν πως θα συνεχίσω να μιλώ".

"Δεν θα πάω πουθενά. Αυτό που διακυβεύεται στη χώρα μας, αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή με ανησυχεί βαθιά", επεσήμανε η Κλίντον. Η πρώην υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ έχει ήδη συναντηθεί με πολιτικούς των Δημοκρατικών οι οποίοι έχουν εκφράσει την επιθυμία να διεκδικήσουν το χρίσμα του κόμματος για να είναι υποψήφιοι στις προεδρικές εκλογές το 2020. Ο πρώην αντιπρόεδρος του Μπαράκ Ομπάμα, ο Τζο Μπάιντεν, θα είναι ένας από τους υποψήφιους, σύμφωνα με το αμερικανικό τηλεοπτικό δίκτυο CNN.

"Είπα σε όλους να μην θεωρούν τίποτα δεδομένο, παρόλο που υπάρχει ένας μακρύς κατάλογος με πραγματικά προβλήματα και υποσχέσεις που δεν τηρήθηκαν από την κυβέρνηση (Τραμπ) και τα οποία πρέπει να υπογράψουμε".

Oταν ρωτήθηκε αν επιθυμεί να θέσει ξανά υποψηφιότητα για γερουσιαστής της Νέας Υόρκης, φάνηκε να αποφεύγει να αποκλείσει το ενδεχόμενο. "Δεν το πιστεύω, όμως μου αρέσει να ζω στη Νέα Υόρκη και είμαι ευγνώμων που είχα την ευκαιρία να είμαι γερουσιαστής επί οκτώ χρόνια και να εργάζομαι με τους ανθρώπους από όλη την πολιτεία", επεσήμανε η Κλίντον.

Η πρώην υπουργός Εξωτερικών εξέφρασε την ικανοποίησή της για τις "δυναμικές" γυναίκες που εκλέχθηκαν στο Κογκρέσο, οι οποίες "ήδη αφήνουν το σημάδι τους". "Πολλές από αυτές μου είπαν ότι (...) το έργο μου, το γεγονός ότι έθεσα υποψηφιότητα για την προεδρία τις επηρέασε πολύ στην απόφασή τους να θέσουν υποψηφιότητα".

Η Κλίντον σημείωσε εξάλλου ότι "αν και έχουμε σημειώσει μεγάλες προόδους", "μένουν να γίνουν πολλά σε ό,τι αφορά τα δικαιώματα των γυναικών, τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων για να διασφαλίσουμε ότι κάθε άνθρωπος έχει ίσες ευκαιρίες να γίνεται σεβαστή η αξιοπρέπεια και η ταυτότητά του".

Επόμενο άρθρο

Καταργείται οριστικά η αλλαγή ώρας από το 2021

Μέχρι πότε θα ληφθούν αποφάσεις από τις χώρες κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης
05/03/2019 - 10:18

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κυριάκος Μητσοτάκης: Πολύ ανίκανη η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός είπε πως οι πολίτες ψήφισαν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα
21/07/2019 - 17:29

Στις κάλπες οι Ουκρανοί για να εκλέξουν νέο Κοινοβούλιο

Μεγάλο φαβορί θεωρείται το κόμμα του νέου Προέδρου Βολοντίμιρ Ζελένσκι
21/07/2019 - 13:51

Τι μέλλει γενέσθαι στον Δήμο Αμμοχώστου μετά το θάνατο του Αλέξη Γαλανού;

Όλη η διαδικασία για τις αναπληρωματικές εκλογές για την ανάδειξη του νέου Δημάρχου
16/07/2019 - 11:34

Επιστολή-"φωτιά" από την Ομάδα Στήριξης του Αρχιμανδρίτη Ευμένιου (ΦΩΤΟ)

Καταγγελίες για κατάληψη γραφείων, εκδιώξεις εκφοβισμούς και προπηλακισμούς
15/07/2019 - 17:53

Οι διάσημοι επιλέγουν και στηρίζουν δημόσια...Μητροπολίτη Λάρνακας(ΒΙΝΤΕΟ)

Tί επιλέγει η παρουσιάστρια Άντρη Καραντώνη και ο ποδοσφαιριστής Ανδρέας Αβραάμ;
11/07/2019 - 18:13

"Φουντώνει" η προεκλογική εκστρατεία για τον Μητροπολιτικό θώκο (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα likes, οι αφισοκολλήσεις και ποιον υποστηρίζουν γνωστά ονόματα
10/07/2019 - 20:57

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ουρές χιλιομέτρων στον αυτοκινητόδρομο Αγίας Νάπας – Λάρνακας

Οι οδηγοί καλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί

Πυρκαγιά ξέσπασε σε δύσβατη περιοχή στη Βάσα Κελλακίου

Ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής και του Τμήματος Δασών στην επιχείρηση κατάσβεσης

Για 6 ημέρες στο κελί 21χρονος και 25χρονος για υπόθεση διάρρηξης και κλοπής

Οδηγήθηκαν ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λεμεσού
Ελλάδα

Άφησαν λουλούδια στη θάλασσα για τα θύματα της φονικής πυρκαγιάς στο Μάτι (ΦΩΤΟ)

Στο μνημόσυνο, άνθρωποι που έζησαν από κοντά τον εφιάλτη της 23ης Ιουλίου 2018

Επίθεση "Ρουβίκωνα" στα γραφεία της Στέγης Βιομηχανίας το Σύνταγμα (ΦΩΤΟ)

Βανδάλισαν με μπογιές την είσοδο του κτιρίου και τράπηκαν σε φυγή

Κυριάκος Μητσοτάκης: Πολύ ανίκανη η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός είπε πως οι πολίτες ψήφισαν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα
Διεθνή

14+1 φωτογραφίες ζώων πριν και μετά την υιοθεσία τους από καταφύγια

Πως μία καλή πράξη δίνει μία δεύτερη ευκαιρία για μία χαρούμενη ζωή

Ο Βρετανός ΥΠΟΙΚ λέει ότι θα παραιτηθεί πριν τον διώξει ο Μπόρις Τζόνσον 

"Είμαι σίγουρος ότι θα με διώξει. Θα παραιτηθώ πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο"

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/07/2019 - 21:15ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ