Διεθνή

Η απελευθέρωση του Άουσβιτς μέσα από φωτογραφίες

Τα τρένα έφτανα γεμάτα προς το Άουσβιτς, τρένα άδεια από το Άουσβιτς. Εκεί εξοντώθηκαν γύρω στο 1,1 εκατομμύριο Εβραίοι. Μέχρι που στις 27 Ιανουαρίου, ο "Κόκκινος Στρατός", απελευθέρωσε τους κρατούμενους και έδωσε τέλος στη μανία του Χίτλερ.

Την ιστορία όμως την διαβάζει κανείς καλύτερα μέσα από εικόνες...

Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία

Μάιος 1944... Γυναίκες εξαναγκάζονται να εργαστούν.

Μικρογραφία

Στρατιώτες του "Κόκκινου Στρατού" φτάνουν και κουβαλούν μαζί τους ελπίδες μέσα στους τοίχους όπου ξεψύχησαν 1,1 εκατομμύριο άνθρωποι.

Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία
Μικρογραφία

Γυαλιά και παπούτσια ανθρώπων που εξοντώθηκαν στο Άουσβιτς...

Μικρογραφία
Μικρογραφία
Επόμενο άρθρο

Μαζί στη ζωή, μαζί και στο θάνατο... (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Τα δυο σενάρια για την τραγωδία και το ανατριχιαστικό ηχητικό από τη μοιραία πτήση
27/01/2020 - 09:34

ΣχετικέςΕιδήσεις

75 χρόνια μετά το Άουσβιτς "η πεταλούδα πέρασε πάνω από τα συρματοπλέγματα"(VID)

Η συγκλονιστική μαρτυρία επιζήσασας του ολοκαυτώματος ενώπιον του Ευρωκοινοβουλίου
29/01/2020 - 18:28

Στο Άουσβιτς ο Μητσοτάκης για να τιμήσει τη μνήμη 6 εκατομμυρίων Εβραίων

"Να μην ξεχάσουμε αυτό το οποίο συνέβη εδώ να μην ξαναζήσουμε τέτοια ανείπωτη τραγωδία"
27/01/2020 - 16:15

Επίσκεψη Μέρκελ στο Άουσβιτς για πρώτη φορά

Ποιος είναι ο συμβολισμός της επίσκεψης
03/12/2019 - 10:40

Amazon: Πουλάει στολίδια Χριστουγέννων με θέμα το Άουσβιτς (ΦΩΤΟ)

«Ανησυχητικό και ασεβές» χαρακτήρισε τις ενέργειες του κολοσσού το Μουσείο του Άουσβιτς
02/12/2019 - 10:10

Χριστιάνα Αριστοτέλους: Ο λόγος που ξέσπασε σε κλάματα on air (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συγκίνηση της παρουσιάστριας κατά τη διάρκεια της εκπομπής...
28/01/2019 - 18:35

Άουσβιτς: Μια επίγεια κόλαση... που στέρησε τη ζωή σε 6 εκατομμύρια ανθρώπους

Δείτε το συγκλονιστικό αφιέρωμα που ετοίμασε η εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα"
28/01/2019 - 17:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εδώ μπορείς να βρεις χρήσιμες πληροφορίες αν βρίσκεσαι στο Ην. Βασίλειο

Σε λειτουργία βρίσκεται η διαδικτυακή πλατφόρμα «Covid-19: Gettingthroughthistogether»

Drone κατέγραψε εικόνες από τις ... άδειες πόλεις (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Ελάχιστος είναι ο κόσμος και τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στους δρόμους

60 άτομα από τα κατεχόμενα αναχωρούν για το Λονδίνο μέσω αεροδρομίου Πάφου

Κατά τη διάρκεια της ημέρας αφίχθησαν άλλες δυο πτήσεις
Ελλάδα

Επεκτείνεται η αναστολή λειτουργίας καταστημάτων στην Ελλάδα

Τι ορίζεται στη νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση

Στους 37 οι νεκροί από τον κορωνοϊό στην Ελλάδα

Καταγράφηκαν 5 νέοι θάνατοι εντός ενός εικοσιτετραώρου

Έλληνες επιστήμονες στη μάχη για εξεύρεση θεραπείας του κορωνοϊού (ΒΙΝΤΕΟ)

Στην Κίνα και στις ΗΠΑ βρίσκονται σε εξέλιξη κλινικές δοκιμές εμβολίου
Διεθνή

Επιστολή Τζόνσον προς τους Βρετανούς: «Τα πράγματα θα χειροτερέψουν»

Ο ίδιος βρίσκεται σε απομόνωση καθώς διαγνώστηκε θετικός στον κορωνοϊό

Βρέφος στις ΗΠΑ έχασε τη μάχη με τον Covid-19

Σε ηλικία μικρότερη του ενός έτους - Δεν έγινε γνωστό αν είχε υποκείμενες παθήσεις

Βαλλιστικοί πύραυλοι αναχαιτίστηκαν πάνω από το Ριάντ

Τι μεταδίδουν τα κρατικά μέσα ενημέρωσης-Δεν υπάρχει ανάληψη της ευθύνης μέχρι στιγμής

tv news

«Kitchen Lab» με τον Άκη Πετρετζίκη! Καθημερινά με νέες πεντανόστιμες συνταγές!

Ο Άκης ανοίγει το εργαστήρι μαγειρικής του, τον χώρο όπου γεννιούνται γεύσεις!
Alpha TV Κύπρου

«Έρωτας μετά» Ένα δυνατό ερωτικό θρίλερ έρχεται καθημερινά στον Alpha Κύπρου

Ένα παρελθόν γεμάτο μυστικά και πάθη και ένα παρόν που ψάχνει απαντήσεις...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 29/03/2020 - 15:50Η ΦΑΜΙΛΙΑ