Διεθνή

Μήνυση εναντίον της Μεράλ Ακσενέρ υπέβαλε ο Ερντογάν

Μεράλ Άκσενερ

Μήνυση εναντίον της αρχηγού του Καλού Κόμματος Μεράλ Ακσενέρ υπέβαλε ο Τούρκος Πρόεδρος Ταγίπ Ερντογάν κατηγορώντας την για ‘προσβολή εναντίον του Προέδρου’ επειδή σε χθεσινή της ομιλία στο Ντενιζλί της νοτιοανατολικής Τουρκίας ξεκίνησε την ομιλία της λέγοντας,

“Πώς είστε πολίτες του Ντένιζλί που ο Πρόεδρος σας αποκάλεσε τρομοκράτες; Ένας Πρόεδρος που αποκάλεσε τρομοκράτες 18 εκατομμύρια ψηφοφόρους”. 

Νωρίτερα σήμερα στην προεκλογική του συγκέντρωση στο Μάρντιν ο Τούρκος Πρόεδρος είπε πως, 

“τώρα εφηύραν ένα ψέμα ότι δήθεν κήρυξα τρομοκράτες τους Κούρδους που ψηφίζουν το (φιλοκουρδικό κόμμα) HDP”, προσθέτοντας ότι το ίδιο κάνει και η Μεράλ Ακσενέρ. “

Ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν πρόσθεσε

"Η κυρία Μεράλ χωρίς να ντραπεί λέει ότι αποκάλεσα τους αδελφούς μου στο Ντενιζλί τρομοκράτες. Ντροπή, ντροπή. Τι ξεδιάντροπη που είσαι εσύ. Αυτή τη στιγμή ανέθεσα την υπόθεση στους δικηγόρους μου”. 

Επόμενο άρθρο

Η γκάφα του Τραμπ με τον CEO της Apple (ΒΙΝΤΕΟ)

Ξέχασε το επίθετο του Tim Cook
07/03/2019 - 17:48

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τηλεφωνική επικοινωνία Ερντογάν-Πούτιν για το συριακό

Ο Τούρκος Πρόεδρος βλέπει νέα ανθρωπιστική κρίση στη Συρία
23/08/2019 - 14:14

Κυβέρνηση: Ο Ερντογάν μολύνει την ατμόσφαιρα

Ευελπιστούμε η Τουρκία να επιτρέψει την επανέναρξη ουσιαστικών συνομιλιών
23/08/2019 - 13:44

Βλέπουν Ερντογάν στην Άγκυρα Τατάρ και Οζερσάι

Οι εκφραστές της Άγκυρας στα κατεχόμενα έλαβαν πρόσκληση
22/08/2019 - 09:31

Ο λόγος που Αιγύπτιος δικηγόρος... μηνύει την Τζένιφερ Λόπεζ!

Για ποιο λόγο τα έβαλε με την Λατίνα σταρ ο δικηγόρος
16/08/2019 - 09:09

Aνώτατο Βραζιλίας: Απέρριψε το αίτημα έκδοσης πολιτικού αντιπάλου του Ερντογάν 

"Δεν υπάρχει ουδεμία εγγύηση ότι θα έχει δίκαιη δίκη στην Τουρκία"
07/08/2019 - 14:34

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τροχαίο ατύχημα στον αυτοκινητόδρομο Λάρνακας- Αγίας Νάπας

Ζεύγος με παιδί στο Νοσοκομείο - Αυξημένη τροχαία κίνηση

Νέα κίτρινη προειδοποίηση λόγω υψηλών θερμοκρασιών (ΦΩΤΟ)

Αυξημένες νεφώσεις την Κυριακή και τη Δευτέρα στα ορεινά

Εκδήλωση έξω από την πρεσβεία της Βραζιλίας για τις πυρκαγιές στον Αμαζόνιο

Έκλεισαν τον δρόμο μπροστά από το κτίριο για να ακουστεί η φωνή τους
Ελλάδα

Ελλάδα: 60 άτομα εγκλωβίστηκαν σε παραλία λόγω μεγάλης φωτιάς στη Λέρο

Στη Λέρο δεν υπάρχει πυροσβεστικό κλιμάκιο παρά μόνο ένας εποχικός πυροσβέστης

Άγριο έγκλημα στην Καβάλα για ένα...πάρκινγκ

Γείτονας πυροβόλησε και σκότωσε μητέρα και γιο λόγω ενός φορτηγού

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια
Διεθνή

Κατέρχονται σε τριήμερη απεργία οι πιλότοι της British Airways

Δείτε ποιες ημερομηνίες θα επηρεαστούν οι πτήσεις

Καίγεται ο Αμαζόνιος: Πυρκαγιές στον "πνεύμονα της γης"

73.000 φωτιές καταγράφηκαν στα δάση του Αμαζονίου από τον Ιανουάριο μέχρι τον Αύγουστο

Νεκρή 17χρονη Ισραηλινή από βομβιστική επίθεση στη Δυτική Όχθη

Δέχθηκαν επίθεση από Παλαιστινίους με έναν αυτοσχέδιο εκρηκτικό μηχανισμό

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 23/08/2019 - 20:20ALPHA NEWS