Πολύ σκληρή για να πεθάνει η ΑΕΛ, στην δεύτερη θέση με ανατροπή (BINTEO)

Κυριακή, 17/2/2019 - 19:00

Η ΑΕΛ έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει της Νέας Σαλαμίνας με 3-2. Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και πήραν μιας σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη.

Από την άλλη πλευρά η Νέα Σαλαμίνα έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί στο Α΄ γκρουπ και πλέον τα πάντα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική αλλά και από την έκβαση της υπόθεσης Ουζόχο.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο παιχνίδι με γκολ για την Νέα Σαλαμίνα στο 11΄. Ο Ο Κορέια έκανε το φάουλ από τα δεξιά με τον Φουστάρ εξ επαφής  να ανοίγει το σκορ.

Στο 22΄ η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με απευθείας φάουλ του Λεάντρο.

Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω αφού πήραν κεφάλι στο σκορ και πάλι με τον Λεάντρο ο οποίος με πλασέ μετά από ασίστ του Αντάμοβιτς νίκησε τον Βεσελόφσκι.

Στο 38΄ η ΑΕΛ απείλησε εκ νέου με σουτ του Μακρή το οποίος όμως πήγε έξω.

Στο 41΄ η ΑΕΛ θα έχει δοκάρι με μακρινό σουτ του Αντάμοβιτς το οποίος κόντραρε σε αμυντικούς.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Νέα Σαλαμίνα έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα με εξαιρετικό σουτ του Ντιάγκο.

Β΄ ημίχρονο:

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Τζαρσίνιο ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας και μετά από ασίστ του Μυτίδη βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βεσελόφσκι νικώντας τον.

Στο 60΄ το δυνατό διαγώνιο σουτ του Μακρή διώχνει σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

Στο 67΄ το απευθείας φάουλ του Τιάγκο φεύγει λίγο έξω από την εστία του Πρόσεκ.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ν.Τεξέιρα, Ντόσα, Α.Τεξέιρα, Γουίλερ, Λεάντρο (85' Αγκάνοβιτς), Νταβόρ, Αντάμοβιτς (67' Φιντέλις), Τζαρσίνιο, Μακρής, Μυτίδης (72' Χουράδο)

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Κορέια, Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Μαργκάσα, Νούρ (80' Κωστή), Τιάγο, Ελουντού (67' Τίνσντελ), Κίνγκσλεϊ