Πολιτική

Χαμόγελα, συγκίνηση και ... κλάματα στην τελετή διαβεβαίωσης (ΒΙΝΤΕΟ)

Του Ιάκωβου Ιακώβου

Τελετές διαβεβαίωσης και παράδοσης παραλαβής χωρίς παραλειπόμενα... δεν γίνεται.

Οι νέοι Υπουργοί φτάνουν από νωρίς στο Προεδρικό, μετά συζύγων και τέκνων, χαμογελαστοί και αμέσως σπάνε σε πηγαδάκια με τους «αρχαιότερους» πλέον συναδέλφους τους.

Λίγο προτού αρχίσει η τελετή, οι 6 νεοδιορισμένοι παίρνουν τις θέσεις τους βάση πρωτοκόλλου και όχι βάση ύψους όπως οι παριστάμενοι νόμιζαν, με τα πειράγματα μεταξύ τους, να δίνουν και να παίρνουν.

Τρίτος στη σειρά ο Πρόδρομος Προδρόμου δίνει τη διαβεβαίωση του, χάνοντας ωστόσο τον «δρόμο» της υπογραφής.

Μετά από παρέμβαση Αναστασιάδη και του υπεύθυνου της εθιμοτυπίας, ο νέος Υπουργός Παιδείας τελικά υπογράφει, σε λάθος ωστόσο σημείο...

Την αρχική αμηχανία, διαδέχεται το πείραγμα και γέλιο του Προέδρου και τέλος καλά, όλα καλά...
Και εκεί που όλα κυλούσαν ομαλά και ο Κυριάκος Κούσιος παραλάμβανε τα ηνία του Κυβερνητικού Εκπροσώπου στην αίθουσα αντηχούν παιδικά κλάματα...

Ο Σεντώνας junior, όχι από συγκίνηση αλλά λόγω απόστασης από τον πατέρα του, ξεσπά σε λυγμούς με τους ψυχραιμότερους να τον απομακρύνουν από την αίθουσα και τη διαδικασία να συνεχίζεται κανονικά.

Την ώρα που στο Υπουργείο Εσωτερικών ο Νίκος Νουρής προειδοποιεί τον Κωνσταντίνο Πετρίδη για τα θέλω του...

Και ενώ στο ΥΠΟΙΚ οι στενοί συνεργάτες Χάρη έριξαν μαύρο δάκρυ για την αποχώρηση του, στο Παιδείας ο Κώστας Χαμπιαούρης συλλαμβάνεται από τον φακό να κρυφοκοιτάζει την ομιλία του διαδόχου του...

Σε έντονα φορτισμένο κλίμα, στο Υπουργείο Μεταφορών, η Βασιλική Αναστασιάδη, φεύγει με το κεφάλι ψηλά, εκφράζοντας μια απολογία προς τους εκπροσώπους των Μέσων Ενημέρωσης...

Βασιλική Αναστασιάδου - Απερχόμενη Υπουργός Μεταφορών
Μπορεί να τους δυσκόλεψα λίγο με την ιδιαίτερη φωνή μου. Ξέρετε ήταν και για μένα δύσκολο. Έχω μια σπάνια νόσο που επηρεάζει τις φωνητικές χορδές αλλά νομίζω ήταν ένα καλό μάθημα και για μένα και για σας.

Εμείς δεν έχουμε παρά να πούμε σε όλους καλή τύχη και στην Βασιλική Αναστασιάδη πως τα καλύτερα τώρα αρχίζουν...

Επόμενο άρθρο

Οι στόχοι των νέων Υπουργών και ο απολογισμός των απερχόμενων (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρέλαβαν τα χαρτοφυλάκιά τους και δήλωσαν έτοιμοι για σκληρή δουλειά
03/12/2019 - 20:35

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τα σαρδάμ, τα γενέθλια Κληρίδη, τα γέλια και οι συγκινήσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα παραλειπόμενα των τελετών διαβεβαίωσης και της αλλαγής σκυτάλης Υπουργείων
29/06/2020 - 16:28

Τετ α τετ Αναστασιάδη-Κληρίδη με χαμόγελα

Ήταν το πρώτο άτομο που προσέγγισε ο Πρόεδρος
29/06/2020 - 12:12

Το μήνυμα της νέας Υπουργού Δικαιοσύνης ως μητέρα εφήβου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα ναρκωτικά, η οδική ασφάλεια, η μεταρρύθμιση της δικαιοσύνης και οι δεσμεύσεις Γιολίτη
29/06/2020 - 11:00

Έτσι έμαθαν τα νέα για την υπουργοποίηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα χαρτοφυλάκια ανά χείρας περιμένουν να πάρουν οι νέοι Υπουργοί
25/06/2020 - 21:23

"Ρίχνει το μπαλάκι" στον Κληρίδη η κυβέρνηση για την αποχώρηση του (VID)

Δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση με τον Κώστα Κληρίδη, ξεκαθαρίζει ο Κούσιος
25/06/2020 - 08:23

Αυτοί και αυτές είναι οι υποψήφιοι για το Υπουργικό "χρίσμα"΄(ΒΙΝΤΕΟ)

Θεμα ωρών η ανακοίνωση του μίνι ανασχηματισμού από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας
24/06/2020 - 11:26

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

ΦΩΤΟ: Χάθηκαν τα ίχνη 15χρονου από τη Λεμεσό

Ελλείπει από την οικία του από τα ξημερώματα της 29ης Ιουνίου

Παρατείνεται η ηλεκτρονική επιβεβαίωση εγγραφής στη Μέση Εκπαίδευση

Η ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και όσα βήματα πρέπει να ακολουθηθούν

Οι επιδιώξεις της κυβέρνησης για να ρίξει "σωσίβιο" στον τουρισμό (ΒΙΝΤΕΟ)

Το "άνοιγμα" για Βρετανούς, τα κίνητρα στις αεροπορικές και η νομοθεσία υπέρ καταναλωτών
Ελλάδα

Στο Πήλιο μέσω Βουλγαρίας ο πατέρας του Μπόρις Τζόνσον παρά τις απαγορεύσεις

Η κίνησή του προκάλεσε αντιδράσεις τόσο στο Λονδίνο όσο και στην Ελλάδα

28 νέα κρούσματα και κανένας θάνατος το τελευταίο 24ωρο στην Ελλάδα

Ο συνολικός αριθμός των περιστατικών στη χώρα ανήλθε σε 3.458

Τουρκία: Αποφασίζουν για το μέλλον της Αγιάς Σοφιάς

Συνεδριάζει το Συμβούλιο Επικρατείας της Τουρκίας εν μέσω πολυεπίπεδων αντιδράσεων
Διεθνή

Παραιτήθηκε ο Πρωθυπουργός της Γαλλίας

"Αποχωρεί" εν μέσω φημών ότι ο Μακρόν ετοιμάζει ανασχηματισμό

Ξεπέρασαν τα 11.000.000 τα κρούσματα κορωνοϊού παγκοσμίως

Ποια είναι η θέση της Κύπρου στον «χάρτη» της Covid-19

tv news

Μάρκος Παγδατής: Η κορυφή στο παγκόσμιο τένις και τώρα η ζωή με τρία παιδιά!

Ο αγαπημένος Κύπριος τενίστας έρχεται αυτό το Σάββατο στις «24 ΩΡΕΣ» μαζί με τη σύζυγό του
Alpha TV Κύπρου

Η πληροφορία ότι η Μελίτη μπορεί να μην ζει βυθίζει στο πένθος την οικογένεια...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 03/07/2020 - 13:45ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ