Πολιτική

"Ντόμινο" οι παραιτήσεις στελεχών απο το Δημοκρατικό Κόμμα

Με ανοικτή επιστολή προς τα μέλη και την ηγεσία ΔΗΚΟ, ανακοίνωσε την παραίτηση του απο τη θέση του μέλους, ο Διεθνολόγος Πέτρος Ζαρούνας, ακολουθώντας το παράδειγμα του Μάριου Μαρκίδη, Πρώην Δημάρχου Λακατάμειας. Στην επιστολή, αναφέρει οτι στήριξε την υποψηφιότητα Σταύρου Μαλά και οτι θα συνεχίσει ως "αυτόφωτος" την εμπλοκή του με τα κοινά. 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Παραιτήθηκε από μέλος του ΔΗΚΟ ο πρώην Δήμαρχος Λακατάμειας

Διαβάστε αυτούσια την επιστολή του κυρίου Ζαρούνα:

"Με την επιστολή μου αυτή θα ήθελα να ενημερώσω την ηγεσία και τα μέλη του ΔΗΚΟ για την προσωπική μου απόφαση να αποχωρήσω και τυπικά από το κόμμα του οποίου τα τελευταία 6 χρόνια υπήρξα δραστήριο μέλος. 
Η απόφαση μου είναι προϊόν της πολιτικής διαφωνίας μου με σημαντικές επιλογές του κόμματος. Αυτή τη διαφωνία μου την έχω ήδη καταγράψει τόσο με πολιτικές πράξεις όπως η στήριξη της υποψηφιότητας του Σταύρου Μαλά όσο και με επικριτικά για την «Νέα Στρατηγική» άρθρα μου τα οποία έχω δημοσιεύσει στα ΜΜΕ και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. 
Ταυτόχρονα με την απόφαση μου αυτή επιθυμώ να ευχαριστήσω όλα εκείνα τα κεντρικά στελέχη του ΔΗΚΟ καθώς κάποια από τα τοπικά (Γέρι) με τα οποία συνεργάστηκα και των οποίων η βοήθεια ήταν σημαντική για πετύχω τα όσα κατάφερα ως στέλεχος του κόμματος.
Φεύγω σοφότερος από ότι ήρθα και κρατάω μόνο τα θετικά. Εύχομαι να συνεργαστούμε ξανά στο μέλλον με αφορμή άλλες ευκαιρίες και άλλες κοινές προσπάθειες. 
Δηλώνω ότι θα συνεχίσω την πολύχρονη εμπλοκή μου στη δημόσια ζωή ως αυτόφωτος, ενεργός πολίτης και ως διεθνολόγος. 
Στόχος μου είναι η χώρα μας, πατρίδα των παιδιών και των εγγονιών μου, να προοδεύει σε συνθήκες ειρήνης, ασφάλειας, κοινωνικής δικαιοσύνης και αλληλεγγύης.

Πέτρος Ζαρούνας 
Διεθνολόγος"

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Δικηγόρος Καρογιάν: "Πίσω απο τον Μάριο, υπάρχει τσουνάμι..." (ΒΙΝΤΕΟ)

Επόμενο άρθρο

Βουλή: Νέοι και παλιοί βουλευτές, στην κοπή της βασιλόπιτας (ΦΩΤΟ)

Ποιος βουλευτής βρήκε το φλουρί και αναδείχθηκε ο τυχερός της χρονιάς;
07/02/2018 - 14:31

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πάνω από 25,6% θέλει το ΑΚΕΛ στις Βουλευτικές εκλογές του Μάϊου

«Έκτακτο συνέδριο για τις όποιες συνεργασίες με άλλα κόμματα»
09/07/2020 - 17:21

Άντρος - Οδυσσέας: Όλα ήταν ... παρεξήγηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Στα χαρακώματα ΔΗΣΥ - ΔΗΚΟ για το Ελεγκτικό Συνέδριο
06/07/2020 - 20:26

Βασιλειάδου και Κόρτας οι "μνηστήρες" της Αγλαντζιάς

Αποφασίζουν ποιους θα στηρίξουν ΑΚΕΛ και Οικολόγοι
03/07/2020 - 10:24

Μαλλιά κουβάρια οι Ευρωβουλευτές μας για ένα τίτλο

Κόλλησαν στις λέξεις στην προσπάθεια τους να συζητήσουν τις τουρκικές προκλήσεις
03/07/2020 - 09:03

Εκλογές στην Αγλαντζιά: Στις 2 Αυγούστου οι κάλπες (ΒΙΝΤΕΟ)

ΔΗΚΟ και ΑΚΕΛ επικυρώνουν στήριξη στον Κώστα Κόρτα
30/06/2020 - 22:25

Κυπριακή άμυνα: Ξανανοίγει συζήτηση μετά από δήλωση Αναστασιάδη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ποια άμυνα χρειάζεται η Κύπρος και για ποιους λόγους;
29/06/2020 - 17:20

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Σοβαρό τροχαίο στην Πάφο με επτά τραυματίες

Στο σημείο έσπευσαν ασθενοφόρα για τη μεταφορά τους στο νοσοκομείο.

Αρχιεπίσκοπος για Αγία Σοφία: Οι Τούρκοι θα παραμείνουν απολίτιστοι και άξεστοι

"Αν είμαστε ενωμένοι, μπορούμε να υπερβούμε όλες τις δυσκολίες"

Τα νέα δεδομένα και η πορεία του κορωνοϊού μέχρι τις 9 Ιουλίου (infographics)

Αναλυτικά τα περιστατικά που καταγράφηκαν τις τελευταίες δυο βδομάδες
Ελλάδα

Ο Ερντογάν υπερβαίνει τα εσκαμμένα, λέει ο Νίκος Δένδιας

"Δεν είναι ελληνοτουρκικό αλλά παγκόσμιο ζήτημα" η απόφαση μετατροπής της Αγίας Σοφίας

Νέα έκτακτα μέτρα για την είσοδο από τον Προμαχώνα

Ποιοι είναι οι περιορισμοί σύμφωνα με την κοινή Υπουργική Απόφαση

"Εισαγόμενα" τα 11 από τα 41 νέα κρούσματα Covid-19 στην Ελλάδα

Δεν καταγράφηκε κανένας θάνατος το τελευταίο 24ωρο
Διεθνή

Πάπας Φραγκίσκος για Αγία Σοφία: "Είμαι πολύ πονεμένος"

Όσα είπε στην κυριακάτικη ομιλία του στην πλατεία του Αγίου Πέτρου

Επιμένει ο Ερντογάν: "Η Αγία Σοφία είναι εσωτερικό ζήτημα της Τουρκίας"

Η παρέμβαση Πάπα Φραγκίσκου και Αρχιεπισκόπου Αθηνών

Μεγάλη θλίψη εκφράζει ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας για την απόφαση για Αγιά Σοφιά

"Από την Καθέδρα του Αγίου Μάρκου προσευχόμαστε να πρυτανεύσει η λογική"

tv news

Ο Νίκος μαθαίνει ότι η Αλίκη είναι νεκρή και όλο το σκοτεινό παρελθόν της...

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

Η ώρα του μεγάλου ξεκαθαρίσματος ήρθε για όλους!

Ελάτε στη θέση τους…για τελευταία φορά αυτή τη σεζόν!​​​​​​​ [Περιλήψεις]
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 12/07/2020 - 16:30ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ