Λυτρώθηκε με Τσέποβιτς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 22/7/2021 - 21:55

Ένα και ήταν αρκετό!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Βλάζνια στο Τσίρειο, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες και κατάφερε να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τον Τσέποβιτς, στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Από 'κει και πέρα προσπάθησε να κάνει διαχείριση του σκορ, ψάχνοντας παράλληλα να βρει και δεύτερο γκολ, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και με αυτό οι «λέοντες» πήραν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει επαναληπτικού.

Η ρεβάνς στην Αλβανία είναι ορισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (29/7, 22:00) ενώ θυμίζουμε ότι αντίπαλος στον τρίτο προκριματικό γύρο θα είναι μια εκ των Καραμπάχ ή Ασντόντ, οι οποίες νωρίτερα έμειναν στο 0-0, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στο 12' η πρώτη τελική του ματς, με τον Τσέποβιτς να δοκιμάζει το σουτ εντός περιοχής και τον Ζόγκοβιτς να μαζεύει.

Εφτά λεπτά μετά η Βλάζνια έχασε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Γιουνούζι να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 23ο λεπτό, ο Γκρούγιεβιτς έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Βοζίνια να αποκρούει εύκολα.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ «άγγιξε» το γκολ, με τον Μάζουρεκ να δίνει κάθετη στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, αυτός έκανε το σουτ με τη μια, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

0

Στο 37' ο Μαζάν πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, η ΑΕΛ είχε και δεύτερο δοκάρι, με τον Έουλερ να δοκιμάζει την απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Ζόγκοβιτς απέκρουσε και η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Μάζουρεκ βρήκε ωραία τον Έουλερ στην περιοχή, αυτός με το κεφάλι έδωσε στον Τσέποβιτς, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 56' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Σάντος να κάνει ωραία το 1-2 με τον Τσέποβιτς, μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ με τον Ζόγκοβιτς να διώχνει.

Δέκα λεπτά μετά, ο Μεντόγεβιτς δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 78ο λεπτό, ο Τόρες με ατομική προσπάθεια δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ζόγκοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ.

0

Στην εκτέλεση η μπάλα στρώθηκε μπροστά στον Τεϊσέιρα που έκανε το σουτ, ο αμυνόμενος έβαλε την κόντρα και έφυγε σε νέο κόρνερ.

Έπειτα, μετά από γέμισμα του Τόρες, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά και ο Ζόγκοβιτς μάζεψε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+1', ο Γεωργίου δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ριέρα (83′ Γεωργίου), Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (62′ Πελέ), Τόρες (83′ Μάιντεβατς), Έουλερ (62′ Νταβόρ), Τσέποβιτς.

Βλάζνια (Τόμας Μπρντάριτς): Ζόγκοβιτς, Γκούριστα, Αντίλι, Ιμάμι, Μπουλάτοβιτς, Γιονούζι (60′ Λατίφι), Κρίμι, Κάλεζιτς (83′ Φάνγκατς), Κρούγια, Κόμπα (60′ Ντιλαβέρ), Γκιουρκβίεκτς.

0

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Ξέραμε ότι δεν ήταν εύκολο παιχνίδι. Κρατήσαμε το μηδέν και σκοράραμε. Δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Είχαμε κάποια προβλήματα στο πρώτο 20λεπτο, όμως μετά από κάποιες αλλαγές που κάναμε γίναμε καλύτεροι. Είμαι ευχαριστημένος καθώς κερδίσαμε. Δεν τελειώνει η πρόκριση στο πρώτο παιχνίδι. Είναι πολύ καλή ομάδα η Βλάζνια. Κερδίσαμε στο πρώτο επίσημο και πρέπει να παίξουμε ακόμη καλύτερα στη συνέχεια. Έχουμε μία βδομάδα μπροστά μας να εμφανιστούμε καλύτεροι, θέλουμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Να ευχαριστήσω τον κόσμο για την παρουσία του στο γήπεδο. Τους θέλουμε δίπλα μας. Θα τα δώσουμε όλα στο επόμενο παιχνίδι να περάσουμε στον επόμενο γύρο».

Για την παρουσία της ΑΕΛ: «Η Βλάζνια είχε δύο επίσημα στα πόδια της. Σίγουρα κάποια πράγματα δεν ήταν όπως τα περίμενα στην αρχή όμως μετά άλλαξαν και ήμασταν καλύτεροι. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το δεύτερο παιχνίδι».

Για την έδρα της Βλάζνια: «Έχουμε έμπειρους παίκτες που μπορούν να αντιμετωπίσουν αυτή την ατμόσφαιρα. Ξέρουμε ότι είναι καλή ομάδα όταν παίζουν εντός έδρας. Με 10-15 χιλιάδες στο πλευρό τους, ξέρουμε πως μπορούμε να κάνουμε αυτό που πρέπει και να περάσουμε. Και να μην κάνουμε καλό παιχνίδι, σημαντικό είναι να περάσουμε».

Για τον Τσέποβιτς και τους νέους γενικότερα: «Κάποιοι θέλουν ακόμη λίγο χρόνο. Σημαντικό για μένα είναι η συνολική παρουσία. Όταν σκόραρε ο Στέφαν, είχαμε πολύ καλή κυκλοφορία. Έκανε αυτό που ξέραμε και για αυτό ήρθε εδώ. Είναι πολύ σημαντική η ομαδική δουλειά. Με τη πάροδο του χρόνου κάποιοι θα είναι καλύτεροι».

Για το αν θα γίνει επιπλέον ενίσχυση: «Δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να γίνει. Εγώ είμαι ευχαριστημένος από το ρόστερ».

Στεφάν Τσέποβιτς (ΑΕΛ): «Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Γνωρίζαμε από πριν ότι θα είναι δύσκολο το παιχνίδι. Το πιο σημαντικό είναι ότι κρατήσαμε το μηδέν πίσω. Έβαλα το γκολ, ήταν πολύ σημαντικό για μένα αλλά ήταν ομαδική προσπάθεια. Έχουμε καλή ατμόσφαιρα».

Σίτο Ριέρα (ΑΕΛ): «Ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν, δεν ήταν εύκολο με αυτές τις καιρικές συνθήκες. Κάναμε το παιχνίδι μας, κρατήσαμε την μπάλα, κάναμε αυτά που έπρεπε, κερδίσαμε αλλά μπορούσαμε για ακόμη ένα, δύο γκολ. Θεωρώ ότι ήταν αυτό που περιμέναμε. Ξέραμε ότι είναι καλή ομάδα. Θα πρέπει να κάνουμε ότι κάναμε σήμερα και στον επαναληπτικό για να προκριθούμε».