«Αφηνίασε» και... ελπίζει η Μπαρσελόνα

Δευτέρα, 6/7/2020 - 07:42

Μια επιβλητική στο πρώτο μέρος Μπαρσελόνα διέλυσε 4-1 τη Βιγιαρεάλ στο «Κεράμικα» για την 34η αγωνιστική της Primera Division, διατηρήθηκε στο -4 από την κορυφή και τη Ρεάλ Μαδρίτης και εξακολουθεί να ελπίζει για την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Από την πλευρά του, το κίτρινο υποβρύχιο» έμεινε στο -3 από την τέταρτη Σεβίλλη και τους ομίλους του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ.

Μόλις στο 4’, ο Τόρες με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του από γύρισμα του Μέσι και έκανε το 0-1. Η Βιγιαρεάλ απάντησε αμέσως και ο Μορένο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 14’ νίκησε τον Τερ Στέγκεν και ισοφάρισε μετά από διπλή προσπάθεια.

Η «Μπάρσα» αντεπιτέθηκε. Έτσι, στο 20’ το καταπληκτικό βολέ του Σουάρες έξω από την περιοχή «κάρφωσε» την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» και έγινε το 1-2. Στο 45’, ο Μέσι έδωσε στον Γκριεζμάν και ο Γάλλος με καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-3.

Στη επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 80’ ακυρώθηκε γκολ του Μέσι ως οφσάιντ, όμως στο 87’ ο Φατί με σόλο έκανε το 1-4. Στις καθυστερήσεις, από φάουλ του Μέσι η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.