Αγχώθηκε αλλά πήρε το ζητούμενο κόντρα στην Καρμιώτισσα η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/2/2021 - 20:54

Αποστολή εξετελέσθη με... μπόλικο άγχος!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 22η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε «γερό» προβάδισμα από το πρώτο μέρος, δυσκολεύτηκε αρκετά μετά την ανάπαυλα και τελικά κατάφερε να πάρει το ζητούμενο.

Η «Κυρία» ήταν κυρίαρχος στο ξεκίνημα και πήρε «γερό» προβάδισμα με τους Κβιλιτάια και Καλτσά στο 7ο και 28ο λεπτό αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ποτέ, μείωσαν με τον Σάσι στο 82', όμως δεν ήταν αρκετό και έτσι μοιραία ηττήθηκαν.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε, προσωρινά, στην 3η θέση με 43 βαθμούς και την επόμενη (23η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (6/2, 16:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Με αυτή την ήττα η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην 13η θέση με 17 πόντους και το ερχόμενο Σάββατο (6/2, 18:30) υποδέχεται τον Απόλλωνα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 3' η πρώτη τελική προσπάθεια, με τον Μίχα από δεξιά να κάνει τη σέντρα, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και ο Τούμπας μάζεψε εύκολα.

Η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ τέσσερα λεπτά μετά. Ο Πέρεζ έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Κβιλιτάια έκλεψε και αποφεύγοντας τον Τούμπα πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

1

Η Καρμιώτισσα «άγγιξε» την ισοφάριση στο 15ο λεπτό, με τον Μπαργκάν να δίνει για τον Σάσι στην περιοχή, του σουτ του οποίου βρήκε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Ένα λεπτό μετά η Ανόρθωση «ισοφάρισε» τα δοκάρια, με τον Καλτσά να κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο.

Στο 26' ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ, ο Βργκοτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Ανόρθωση στο 28ο λεπτό κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Νταουσβίλι με μια ωραία μακρινή μπαλά βρήκε τον Καλτσά δεξιά που μπήκε περιοχή και με ωραία πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

2

Δύο λεπτά μετά ο Κβιλιτάια έδωσε έξω για τον Νταουσβίλι που έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 39' η Καρμιώτισσα σκόραρε με τον Χατζηβασίλη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR, καθώς στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Μπαργκάν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σάσι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 57' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους με τον Ελουντού να στρώνει έξω για τον Μπουσουλάτζιτς, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά μετά, ο Ελουντού με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Τούμπα να αποκρούει.

Η Ανόρθωση είχε νέα ευκαιρία στο 66ο λεπτό, με τον Κβιλιτάια να δοκιμάζει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 71' ο Μπαργκάν επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω.

Η Καρμιώτισσα κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 83ο λεπτό. Ο Χατζηβασίλης κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Αρτυματά και με εύστοχη εκτέλεση ο Σάσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν έγινε κάποια άλλη φάση και έτσι η Ανόρθωση πήρε τη νίκη.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς (46′ Γκαλίτσιος), Ρισβάνης, Βργκοτς, Νταουσβίλι, Κορέια, Μπουσουλάτζιτς, Χούσμπαουερ (46′ Ελουντού), Μίχα (67′ Μαργκάσα), Καλτσάς (67′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (78′ Μανιάς).

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Τούμπας, Ευσταθίου, Σάββα, Χριστοφή, Πέρεζ, Χρίστου (66′ Ντουάρτε), Νεοφύτου, Ρέινολντς (66′ Μπουμπακαρί), Μπαργκάν (80′ Παχίπης), Χατζηβασίλης, Ι. Σάσι.

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Θα ήθελα να αφιερώσω τη νίκη στον γιατρό Σεργίου που έφυγε πρόσφατα. Είναι πολύ μεγάλη απώλεια για την Ανόρθωση. 30 χρόνια υπηρέτησε την ομάδα, ήταν συνέχεια κοντά, έζησε όλες τις στιγμές που πέρασε η ομάδα και θα λείψει σε όλους. Όσον αφορά το παιχνίδι αυτό που μετράει είναι η νίκη. Πήραμε τους τρεις βαθμούς και βλέπουμε μπροστά».

Είστε ευχαριστημένος με την απόδοση της Ανόρθωσης; «Πάρα πολύ. Από όλα είμαι ευχαριστημένος. Οι τρεις βαθμοί είναι που μετράνε. Ότι παίρνεις είναι το καλό και εμείς πήραμε τρεις βαθμούς».

Για το γεγονός ότι δεν προχώρησε σε μετεγγραφή η Ανόρθωση, σημείωσε: «Έκλεισε αυτό το θέμα δεν θα μιλάμε για αυτό το θέμα τώρα».

Για την αύξηση των ομάδων και ποια είναι η θέση του, είπε: «Αυτή την ερώτηση να την κάνετε στους υπεύθυνους, δεν είμαι εγώ υπεύθυνος εγώ. Όταν θα πείτε εσείς την άποψη σας μετά να την πω εγώ. Δεν είναι δουλειά δική μου, είναι δουλειά άλλων. Δεν θα με ρωτήσει κανένας εμένα. Δεν ενδιαφέρεται κανένας για την άποψη τη δική μου».

Για το γεγονός ότι ο σύνδεσμος προπονητών με ανακοίνωσή του τάχθηκε υπέρ της αύξησης, ανέφερε: «Εμένα δεν με ρώτησε κανένας. Δουλεύει κανένας από αυτούς που είπαν ναι; (γέλια). Ακόμα καλά είμαστε σε αυτόν τον τόπο (γέλια ξανά)».

Για την επιστροφή του Οκριασβίλι: «Ελπίζω σύντομα να είναι έτοιμος. Κάνει προπονήσεις. Δεν ξέρω αν θα είναι έτοιμος στον επόμενο αγώνα».

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Είχαμε απέναντι μας μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Σε τέτοια παιχνίδια δεν μπορείς να κάνεις εύκολα λάθη. Κάποια αβίαστα λάθη μας άφησαν πίσω στο σκορ. Το θετικό είναι η αντίδραση των παιδιών. Καταφέραμε να σηκώσουμε κεφάλι και να δημιουργήσουμε. Παλέψαμε και προσπαθήσαμε να κερδίσουμε έναν βαθμό. Ποτέ δεν βρίσκω δικαιολογίες όμως είχαμε πολλές απουσίες. Εφτά παίκτες ήταν εκτός. Δεν το λέω σαν δικαιολογία όμως αντιλαμβάνεστε πως το έργο μας ήταν πολύ δύσκολο. Έχουμε περάσει μέσα στ΄αποδυτήρια το κλίμα που χρειάζεται μία ομάδα. Ο ένας να συμπαραστέκεται στον άλλο. Θα προσπαθήσουμε στα τέσσερα παιχνίδια, να καταφέρουμε να μαζέψουμε όσους βαθμούς χρειαζόμαστε για να μείνουμε στην κατηγορία. Η νίκη της Ανόρθωσης ήταν δίκαιη. Είχαμε κι εμείς τα καλά μας διαστήματα. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια. Ετοιμαζομαστε για τους τέσσερις τελικούς με πρώτο τελικό το ματς του Σαββατου».

Για το ότι ακόμα δεν ξέρουμε πόσες ομάδες θα υποβιβαστούν στη β' κατηγορία: «Σίγουρα επηρεάζει. Προσπαθούμε να μείνουμε ανεπηρέαστοι. Ο στόχος μας είναι να αποφύγουμε τις δύο τελευταίες θέσεις».

Για τα προβλήματα στο προπονητικό κέντρο της ομάδας: «Πολλοί τραυματισμοί προέρχονται από τις εγκαταστάσεις. Υπάρχει μία βοήθεια τις τελευταίες μέρες. Δεν είναι καθημερινό. Αναγκαζόμαστε κάποιες μέρες να είμαστε σε άλλα γήπεδα. Βγάζω το καπέλο στους παίκτες μου. Άλλοι δεν θα δέχονταν… Έχουμε πει ότι θα μείνουμε ένα. Ευχαριστώ τους ανθρώπους που μας δίνουν κάποιες βοήθειες».