«Aγκάλιασε» την άνοδο με γκολ του τερματοφύλακα από την μια εστία στην άλλη

Κυριακή, 10/4/2022 - 08:54

Απίθανα πράγματα συνέβησαν στο παιχνίδι της Μόντενα με την Ιμολέζε για την 36η αγωνιστική της Serie C. Οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαίο τρίποντο, επικρατώντας 2-1 με γκολ του τερματοφύλακά τους στο 90’+1’ και αναζητούν μία νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να τερματίσουν 1οι, κερδίζοντας την απευθείας άνοδο στη Serie B.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο μέρος και ουσιαστικά στο τελευταίο 25λεπτο. Ο Περγκρέφι στο 69’ έδωσε προβάδισμα στη Μόντενα, αλλά είδαν τον Λιβιέρο με πέναλτι στο 87’ να τους… σοκάρει.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκάνιο είχε την κατοχή της μπάλας και πήρε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να γεμίσει στην αντίπαλη περιοχή, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να βρει κάποιον συμπαίκτη του και να δημιουργηθεί φάση.

Παρ' όλα αυτά, το γέμισμά του ήταν πολύ δυνατό, ο τερματοφύλακας της Ιμολέζε, Ρόσι, έκανε τραγική εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του, με το γκολ του να χαρίζει το τρίποντο… ανόδου στη Μόντενα και να πανηγυρίζεται έξαλλα από την ομάδα και τους οπαδούς της στο «Alberto Braglia».

*πηγή φωτογραφίας: Modena F.C.