Αήττητος προελαύνει για τον τίτλο ο δικέφαλος του Βορρά

Σάββατο, 16/3/2019 - 21:23

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι-γκολ του Μπαΐροβιτς, όμως με μια γκολάρα του Βιεϊρίνια και μια κεφαλιά του Μάτος γύρισε στο ματς σε τρία λεπτά (2-1), πέρασε από την έδρα του Παναιτωλικού και συνέχισε το αήττητο σερί για τον τίτλο!

Ο αγώνας στο Αγρίνιο πήγαινε το λιγότερο στραβά για τον ΠΑΟΚ και ιδανικά για τον Παναιτωλικό, με τα... καναρίνια να ανοίγουν το σκορ με τον Μπαΐροβιτς στο 55'. Μέχρι τότε οι Θεσσαλονικείς όχι απλά δεν είχαν κάνει απολύτως τίποτα, αλλά δεν είχαν ούτε ένα σουτ προς την εστία του Γιαννακόπουλου, σε μια από τις χειρότερες φετινές τους εμφανίσεις. Το γκολ όμως των γηπεδούχων ήταν σαν να τους «ξύπνησε» και αυτό το ξύπνημα έδειξε σε όλους γιατί αυτή η ομάδα δεν έχει χάσει ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Μέσα σε τρία λεπτά (64' και 67') οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έκαναν την μεγάλη ανατροπή με απίστευτο γκολ του Βιεϊρίνια και κεφαλιά του Μάτος, επικράτησαν με 2-1 και συνέχισαν την επέλασή τους στο φετινό πρωτάθλημα. Μια επέλαση που τους φέρνει στους 67 βαθμούς με 23 νίκες και 2 ισοπαλίες, τους διατηρεί αήττητους και τεράστιο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.