Ακόμη ένα βήμα για τον τίτλο Σίτι

Τρίτη, 13/3/2018 - 08:29

H Σίτι με δύο γκολ του Νταβίδ Σίλβα επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Στόουκ, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου και μαθηματικά.

Mπορεί ο Κουν Αγκουέρο να ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, όμως η Σίτι μόλις στο 10΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο Μπριτάνια απέναντι στην Στόουκ με την προβολή του Νταβίδ Σίλβα, ύστερα από την ασίστ του Στέρλινγκ.

Οι «πολίτες» είχαν τον έλεγχο του ματς και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 0-1. Όπως ξεκίνησαν το ματς, έτσι έκαναν την αρχή και στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι σημειώνοντας το 0-2 με το δεύτερο γκολ του Σίλβα, ο οποίος αυτή τη φορά πήρε την ασίστ από τον Ζέσους.

Κάπου εκεί το άγχος έφυγε από την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, φτάνοντας στη νίκη και τους 81 βαθμούς και τον +16 από την δεύτερη Γιουνάιτεντ.