Ακούμπησε τη νίκη, όμως και πάλι «γλίστρησε» η ΑΕΚ

Δευτέρα, 9/5/2022 - 09:10

Εκεί που όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ θα πανηγύριζε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κόντρα στον Άρη, είδε την ομάδα της Λεμεσού να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις από το σημείο του πέναλτι. Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1 στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta στην «Αρένα».

Με την ισοπαλία αυτή οι Λαρνακείς έφτασαν τους 48 βαθμούς και βρίσκονται στο -3 από τη δεύτερη θέση, ενώ έμειναν και μαθηματικός εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Με δύο αγωνιστικές να απομένουν, οι «κιτρινοπράσινοι» θα διεκδικήσουν με «νύχια και με δόντια» την έξοδο στο Champions League.

Η ομάδα του Νταβτίν Μπαντία δεν πραγματοποίησε τη σούπερ εμφάνιση, όμως δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε. Επί της ουσίας οι Λαρνακείς έμειναν ξανά με το «αν σκοράραμε», καθώς δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν πέραν από το γκολ του Ρόμο στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΚ είναι η Πάφος (14/05 - 19:00) ξανά στην «Αρένα» στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα της Λάρνακας θα ψάξει το τρίποντο για να εκμεταλλευτεί πιθανή νέα απώλεια του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ανόρθωση το απόγευμα της Κυριακής (15/05 - 19:00) στο ΓΣΠ.