Ήττα στο πρώτο φιλικό για ΑΕΚ

Τρίτη, 25/6/2019 - 20:49

Με ήττα ξεκίνησε τον κύκλο των φιλικών της παιχνιδιών, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, η ΑΕΚ.

Οι Λαρνακείς έχασαν με 1-0 από την Βίσλα Πλοκ (τοπική ομάδα που αγωνίζεται στην Α' Πολωνίας), στο πρώτο της φιλικό επί Πολωνικού εδάφους, όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο προετοιμασίας της. Ενδεκάδα με ρεζέρβες και Κύπριους παρέταξε ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ.

Η αρχική ενδεκάδα της ΑΕΚ: Χριστοδούλου, Μοΐσοφ, Αναστασίου, Ιωάννου, Σάστρε, Θωμά, Τρύφωνος, Αναστασίου, Κωνσταντίνου, Ράσπας, Φλοριάν

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Τούμπας, Truyols, Trickovski, Hevel, Πελεκάνος, Cases, Mikel, Γιάννου. 1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό έκαναν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.

Η περιγραφή της αναμέτρησης (από επίσημη ιστοσελίδα ΑΕΚ):

1' Έναρξη της αναμέτρησης.
2' Διαγώνιο σουτ του Κωνσταντίνου η μπάλα λίγο έξω.

3' Φάουλ του Sastre με τον Mojsov να σκοράρει με κεφαλιά, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
34' Γκολ για την Wisla Plock, με κοντινή προβολή μετά από μπαλιά από αριστερά.
45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Eυκαιρία με τον Ράσπα στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου, με τον νεαρό να πιέζεται και να μην μπορεί να πλασάρει όπως θα ήθελε από πλεονεκτική θέση.

52' Ωραια απόκρουση του Τούμπα μετά από διαγώνιο σουτ.

Ενώ αρχικά υπήρχε προγραμματισμένη κάλυψη του αγώνα μέσω live streaming, αυτή ακυρώθηκε, λόγω του ότι «η ΑΕΚ δεν συναίνεσε τελευταία στιγμή στην βιντεογράφηση», αναφέρει χαρακτηριστικά ανάρτηση της Βίσλα στο Facebook.