Άλλο ένα βήμα για την πρώτη εξάδα για τη Νέα Σαλαμίνα (BINTEO)

Σάββατο, 26/1/2019 - 18:51

Μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι του «Αμμόχωστος - Επιστροφή» η Νέα Σαλαμίνα. Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να επικρατήσει του Ερμή με 1-0 χάρη στο γκολ του Γκολομπάρτ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Αραδίππου αν και προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και έτσι γνώρισε άλλη μια ήττα στη φετινή σεζόν.

Με αυτή τη νίκη η Σαλαμίνα έφτασε στους 29 βαθμούς και προσωρινά βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα περιμένοντας το αυριανό ντέρμπι (27/01) της ΑΕΚ με την Ανόρθωση.

Από την άλλη η ομάδα της Αραδίππου παραμένει κολλημένη στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με εννέα βαθμούς.

Μόλις στο τρίτο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση με τον Κίνγκσλεϊ ο οποίος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στην αναμέτρηση ο Μαργκάσα έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 22ο λεπτό ήρθε η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Μακρίεφ οποίος από καλή θέση έκανε το σουτ όμως ο Βεσελόφσκι έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκολομπάρτ που μπήκε στην περιοχή του Ερμή από αριστερά και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κωστή εντός περιοχής ανατράπηκε από τον Πουτζουρή με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Κίνγκσλεϊ ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον Αραμπατζή ο οποίος άφησε «ζωντανό» τον Ερμή για την συνέχεια της αναμέτρησης.

ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης ο Ερμής μπήκε πιο ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 59ο λεπτό οι «φτεροπόδαροι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπουλά. Ο ποδοσφαιριστής του Ερμή μετά από σέντρα βρέθηκε ολομόναχος στην αντίπαλη περιοχή όμως το τελείωμα που έκανε ήταν άστοχο, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία.

Στο 69ο λεπτό ο Μακρίεφ αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του Ερμή και οι φίλοι της Νέας Σαλαμίνας τον καταχειροκρότησαν καθώς δεν ξέχασαν τις τρομερές του εμφανίσεις με την φανέλα της ομάδας του.

Στο 74ο λεπτό ο Μαργκάσα εκτέλεσε το φάουλ βρίσκοντας τον Χριστοφόρου όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε μόλις έξω.

Τρία λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα απείλησε ξανά με τον Ελουντού όμως το σουτ που επιχείρησε απομακρύνθηκε επιτυχώς με τα πόδια από τον Αραμπατζή.

Στο 84ο λεπτό σουτ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τζαϊλσον από πλάγια όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Γκολομπάρτ, Τζαϊλσον, Μαργκάσα, Κωστή (Γκαρσία 90'), Κορέια, Τιάγκο (Σιαθάς 80’), Ελουντού (Σικόρσκι 86’), Κίνγκσλεϊ

Ερμής: Αραμπατζής, Πουτζιουρής, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (Λύτρας 78’), Μαλόν, Ψάλτης, Κουατσίκα, Ενγκανγκά (Κατσιατής 62’), Μπουλά, Μακρίεφ (Μαύρου 69’)

Δηλώσεις

Πουρσαϊτίδης (Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ καλά. Φοβόμασταν λόγω της βαθμολογικής θέσης θα είχαμε πίεση για το θέμα της εξάδας.

Είπαμε πριν τον αγώνα πως αν παίξουμε βάση της δυναμικότητας μας θα κερδίζαμε. Συμφωνήσαμε με τα παιδιά να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Σκοράραμε ένα γκολ, είχαμε ένα χαμένο πέναλτι. Αντιδράσαμε μετά το χαμένο πέναλτι, αντιδράσαμε γιατί έχουμε χαρακτήρες. Μπορούσε ο Ερμής να μας ισοφαρίσει αλλά δεν έγινε.

Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Αυτά τα παιδιά κάνουν καταπληκτική πορεία, θα συνεχίσουμε έτσι. Είμαστε ζωντανοί για το όνειρο μέχρι το τέλος».

Κούσιν (Ερμής): «Είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα, διότι παίξαμε πολύ καλά αμυντικά. Δημιουργήσαμε δύο-τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά δεχθήκαμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε επιθετικά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε κάτι. Η Σαλαμίνα έχει πολύ καλή ομάδα. Οι παίκτες μου τα έδωσαν όλα και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, είμαστε ζωντανοί και πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια νοοτροπία και μπορούμε να κάνουμε κάτι σημαντικό».

Γκολομπάρτ (Σαλαμίνα): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Είμαι πολύ χαρούμενος για το γκολ, είναι το πρώτο μου στη σεζόν και ήταν πολύ σημαντικό γιατί μας χάρισε τη νίκη. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι επιθετικός. Συνήθως σκοράρω με το κεφάλι, το σημερινό ήταν διαφορετικό. Βλέπουμε από εδώ και πέρα τη συνέχεια».

Για το στόχο της Νέας Σαλαμίνας: «Είναι ξεκάθαρος ο στόχος, είναι η παραμονή στην πρώτη εξάδα».

Λάζος (Σαλαμίνα): «Ευχαριστούμε για τα συγχαρητήρια. Ήταν δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Ήμασταν αυτοί που έπρεπε και κερδίσαμε. Είμαστε στα ψηλά και εκεί θα παραμείνουμε μέχρι την επόμενη εβδομάδα. Ο σκοπός μας είναι να μείνουμε εκεί, η Νέα Σαλαμίνα αξίζει να είναι στα ψηλά.

Δεν ήταν το χαμένο πέναλτι η μεγαλύτερη ευκαιρία. Είχαμε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό να τελειώσουμε το παιχνίδι. Ευτυχώς όμως τελείωσε το παιχνίδι και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Βλέπουμε τη νίκη στον επόμενο αγώνα».