«Άλωσε» την έδρα της Σάλκε η Άουγκσμπουργκ

Από το κακό στο χειρότερο οδεύει η Σάλκε. Η προ... πανδημίας αγωνιστική κρίση των «βασιλικών μπλε» συνεχίζεται και μετά το lockdown, αφού η ομάδα του Βάγκνερ γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την Άουγκσμπουργκ.

Οι φιλοξενούμενοι, μετρούσαν έξι συνεχόμενα ματς δίχως νίκη, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έναν πόντο, αλλά πέρασαν... αέρα από την «Veltins Arena» με ένα εξαιρετικό τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 23 μέτρα, ο Λεβέν νίκησε τον Σούμπερ μόλις στο 7ο λεπτό και έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του, με την Σάλκε μάταια να προσπαθεί στη συνέχεια να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Και αφού δεν το πέτυχαν, η Άουγκσμπουργκ «καθάρισε» το ματς και έφτασε στο τρίποντο στο 76’ όταν μετά από ακόμα ένα λάθος της άμυνας της Σάλκε ο Νόα Μπαζέ έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού πάτησε περιοχή εκτέλεσε τον Σούμπερ για το 2-0.

Η τραγική Σάλκε κατέρρευσε ολοκληρωτικά στο φινάλε, αφού και πάλι μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της στις καθυστερήσεις, ο Κόρντομπα έκλεψε και αφού άδειασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, πλάσαρε σε κενή εστία διαμορφώνοντας το 3-0.