Αμερική-Ελλάδα Σκορ 69-53 (Τελικό)

Σάββατο, 7/9/2019 - 17:10

H Ελλάδα ηττήθηκε με 69-53 από την Αμερική και πλέον σκέφτεται την Τσεχία την ερχόμενη Δευτέρα. Η Ελλάδα χρειάζεται νίκη με 12 πόντους διαφορά ώστε να προκριθεί στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο:

1ο δεκάλεπτο 19-17

Αρκετά καλά ξεκίνησε η Ελλάδα στον αγώνα με τον Γιάννη Αντετοκούμπο να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους. Γενικότερα αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι με την Ελλάδα με πολύ καλή άμυνα και με κορυφαίους τους Αντετοκούμπο και Παπαπέτρου να κρατάει επαφή με το σκορ.

2ο δεκάλεπτο 38-25 (19-8)

Η ομάδα της Αμερικής μπήκε αρκετά καλά στο 2ο δεκάλεπτο θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της, από την άλλη πλευρά η Ελλάδα ήταν αρκετά άστοχη και μοιραία η διαφορά σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο αυξήθηκε. Οι παίκτες του Γκρεκ Πόποβιτς με αιχμή του δόρατος τους την άμυνα κράτησαν την Ελλάδα στους οκτώ πόντους.

3ο δεκάλεπτο 54-37 (16-12)

Δεν άλλαξαν τα δεδομένα σε σχέση με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μάλιστα οι Αμερικάνοι αύξησαν ακόμη περισσότερο την διαφορά τους. Οι παίκτες του Πόποβιτς ελέγχουν πλήρως τον αγώνα με την Ελλάδα να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά αφού έχει τραγικά ποσοστά τόσο στο δίποντο αλλά και στο τρίποντο.

4o δεκάλεπτο 69-53 (15-16)

Η Ελλάδα με τον Γιάννη Αντετοκούμπο στον πάγκο κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο με καλύτερους τον Θανάση και τον Πρίντεζη να δείξει σημεία ζωής, τουλάχιστον στην επίθεση. Παρόλα αυτά οι Αμερικάνοι δεν αγχώθηκαν σχεδόν καθόλου και επικράτησαν με   .Πλέον η Ελλάδα θα παίξει «τελικό» πρόκρισης με την Τσεχία την Δευτέρα (11:30) με στόχο την νίκη με 12 πόντους διαφορά αν θέλει να συνεχίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης.