Αθλητικά

Αμετανόητος ο Ίρβινγκ: «Εγώ ορίζω τη ζωή μου και επιλέγω να μην εμβολιαστώ»

ΙΡΒΙΝΓΚ (ΑΡ)

Καμία διάθεση να υπαναχωρήσει στη θέση του κατά του εμβολιασμού για τον κορωνοϊό δεν έχει ο Κάιρι Ίρβινγκ. Παρότι οι Νετς αποφάσισαν να τον θέσουν εκτός ομάδας, από τη στιγμή που δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στα ματς του Μπρούκλιν (και της Νέας Υόρκης) λόγω του υγειονομικού πρωτοκόλλου, ο 29χρονος άσος είναι σαφής.

«Επιλέγω να μην εμβολιαστώ. Είναι επιλογή μου και ζητώ να τη σεβαστείτε όλοι σας. Θα συνεχίσω να είμαι σε φόρμα και έτοιμος να παίξω για την ομάδα. Δεν είναι πολιτικό το θέμα, δεν έχει να κάνει με το ΝΒΑ ή με την ομάδα μου. Έχει να κάνει με τη ζωή μου και το τι επιλέγω εγώ να κάνω. Στέκομαι στο πλευρό όσων υποστηρίζουν αυτό που είναι δίκαιο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Είναι λυπηρό να βλέπω αυτό το πράγμα να χωρίζει τον κόσμο και να χάνουν άνθρωποι τις δουλειές τους. Δεν είναι το θέμα ότι είμαι αντιεμβολιαστής. Έχει να κάνει με το πώς νιώθω εγώ. Κι εγώ νιώθω πως δεν είμαι βέβαιος. Γνωρίζω τις συνέπειες της απόφασής μου, αλλά εγώ ορίζω τη ζωή μου. Ζούμε σε τρελές εποχές. Δεν έχω κάνει κακό σε κάποιον, δεν έχω κάνει κανένα έγκλημα. Αν επιλέξεις να κάνεις το εμβόλιο, σε υποστηρίζω. Κάνε αυτό που θεωρείς καλύτερο για σένα. Εγώ θα συνεχίσω να προσεύχομαι για όλους τους ανθρώπους που έχασαν δικούς τους από την πανδημία», τόνισε σε live που έκανε στο Instagram.

Παράλληλα, ξεκαθάρισε πως η όλη υπόθεση δεν πρόκειται να τον ωθήσει στην αποχώρηση από την ενεργό δράση. «Μην πιστεύετε πάντως πως θα σταματήσω την καριέρα μου για αυτό το θέμα. Κανένας δεν θα με φιμώσει. Δείτε αν θα προβληθεί αυτό το βίντεο στα κανάλια ή θα ακουστεί η αλήθεια κάπου, προτού μιλήσετε για μένα και το τι κάνω με τη ζωή μου. Εγώ δεν αποσύρομαι και δεν θα αφήσω έτσι αυτό το παιχνίδι. Υπάρχει ακόμη πολλή δουλειά να γίνει».

Αν ο Ίρβινγκ χάσει κάθε παιχνίδι στο Μπρούκλιν φέτος, όπως και τα δύο ματς της regular season με τους Νικς, θα δει να αφαιρούνται 17 εκατ. δολάρια από το συμβόλαιό του, το οποίο προβλέπει 187 εκατ. δολάρια για την προσεχή τετραετία.

*πηγή φωτογραφίας: AP

Επόμενο άρθρο

Πάλεψε αλλά «λύγισε» στην παράταση ο Ολυμπιακός

Παρά τη μεγάλη «μάχη» που έδωσε έχασε στις λεπτομέρειες από τη Μπαρσελόνα
14/10/2021 - 08:38

ΣχετικέςΕιδήσεις

«Καθάρισαν» και τους Κλίπερς οι Γουόριορς με 45άρα Κάρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Γουόριορς έκαναν το 2/2 στο ΝΒΑ νικώντας μετά τους Λέικερς και τους Κλίπερς
22/10/2021 - 13:16

Διασυρμός των Μπακς στο Μαϊάμι

Παίζοντας χωρίς τρεις βασικούς και με συνολικά έξι απουσίες, γνώρισαν «βαριά» ήττα
22/10/2021 - 09:57

Top 10: Απογειώθηκε για φοβερό κάρφωμα ο Τζα Μοράντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα δέκα καλύτερα της πρώτης αγωνιστικής ημέρας στο ΝΒΑ
21/10/2021 - 14:24

Εξετάζει χρήση του εμβολίου της Pfizer σε παιδιά 5 έως 11 ο ΕΜΑ

Μπαίνει σε τροχιά έγκρισης και για μικρότερα παιδιά το σκεύασμα της εταιρείας
18/10/2021 - 22:33

Τέλος στην περίοδο χάριτος: SafePass μόνο στους πλήρως εμβολιασμένους (ΒΙΝΤΕΟ)

Ραντεβού για εμβολιασμό με την τρίτη δόση στους 60 ετών και άνω
18/10/2021 - 20:19

Νέα δεδομένα από σήμερα για το Safepass: Μόνο σε όσους έλαβαν και τις δυο δόσεις

Οι αλλαγές και οι τροποποιήσεις στην προϋπόθεση για έκδοση του πιστοποιητικού
18/10/2021 - 07:13

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στο σπίτι της η μικρή Άσια μετά την πρώτη δόση φαρμάκου (ΦΩΤΟ)

Την έλαβε χθες στο Μακάρειο Νοσοκομείο καθώς πάσχει από νωτιαία μυϊκή ατροφία SMA τύπου 1

Από 3½ χρόνια σε 5 χρόνια η ποινή καταδικασθέντα για παιδική πορνογραφία

Για το Ανώτατο, οι επιβληθείσες ποινές «είναι έκδηλα ανεπαρκείς»

Αυξάνονται στα 53 τα σημεία για rapid tests αύριο Σάββατο (ΠΙΝΑΚΑΣ)

Σε ποιες τοποθεσίες θα βρίσκονται οι κινητές μονάδες και το ωράριο λειτουργίας τους
Ελλάδα

Πέταξε με Rafale στους γαλλικούς αιθέρες ο Αρχηγός του ΓΕΕΘΑ (ΦΩΤΟ)

"Το δέος δεν περιγράφεται με λέξεις", έγραψε σε ανάρτηση στο twitter

Ετοιμάζει βαλίτσες για Αθήνα η Άγκελα Μέρκελ

Ποιους θα συναντήσει κατά τη διήμερη επίσκεψή της στην Ελλάδα
Διεθνή

Το "dankeschön Angela" των ευρωπαίων ηγετών στην Άνγκελα Μέρκελ (ΒΙΝΤΕΟ)

«Χωρίς την Ανγκελα είναι σαν την Ρώμη χωρίς το Βατικανό ή το Παρίσι χωρίς τον Πύργο Άιφελ"

Η τραγωδία στο σετ ταινίας ξύπνησε μνήμες από το "Κοράκι" (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο θανάσιμος τραυματισμός του Μπράντον Λι στα γυρίσματα τον Μάρτιο του 1993

ΒΙΝΤΕΟ: Η στιγμή που ο εγκέλαδος "ταρακούνησε" την πρωθυπουργό Νέας Ζηλανδίας

Την ώρα της σεισμικής δόνησης η Νεοζηλανδή πρωθυπουργός δεχόταν ερώτηση

tv news

Η ζωή του Μαθιού σε κίνδυνο. Η Αργυρώ αποκαλύπτει στη Μαρίνα το μυστικό…

«Σασμός» Δείτε εδώ όλες τις εξελίξεις της νέας ερωτικής δραματικής σειράς του Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Ο Στέφανος είναι ο βασικός ύποπτος για τους 2 φόνους.Αυτός αρνείται κάθε εμπλοκή

«Η Γη Της Ελιάς» Δείτε εδώ τις περιλήψεις των νέων ανατρεπτικών επεισοδίων
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 22/10/2021 - 17:55ALPHA NEWS