Ανάλυση: Αδίκησε τον εαυτό της η Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 30/10/2020 - 08:31

Μόνο πίκρα μπορεί να νιώθουν στην Ομόνοια για την ήττα κόντρα στην Αϊντχόφεν με 2-1 για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Δεν είναι η ήττα το πρόβλημα στους «πράσινους» αλλά ο τρόπος με τον οποίο ήρθε, στην τελευταία κυριολεκτικά ευκαιρία της αναμέτρησης.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως δεν είχε καμία διάθεση να φοβηθεί τον αντίπαλο παρά τη θεωρητική διαφορά επιπέδου που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων. Βγήκε μπροστά και διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στους Ολλανδούς στο ΓΣΠ.

Η Ομόνοια δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη όμως επί της ουσίας αδίκησε τον εαυτό της στις τελικές προσπάθειες πριν από το γκολ. Αυτό επισήμανε και ο Μπεργκ μετά το τέλος της αναμέτρησης, τονίζοντας πως το παιχνίδι με την Αϊντχόφεν ήταν το καλύτερο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ομάδας φέτος.

Εδώ είναι που αρχίζει να φαίνεται πλέον το πρόβλημα στην επίθεση. Καλός, «χρυσός» και «άγιος» ο Ντούρις όμως φαίνεται πως δεν ήταν αυτό που έψαχνε η ομάδα προγραμματισμού το καλοκαίρι για τη γραμμή κρούσης. Είναι ξεκάθαρο πλέον πως η ομάδα προγραμματισμού τον Ιανουάριο θα πρέπει να βρει τον «killer» που θα τελειώνει τις φάσεις που θα δημιουργούνται.

Τι έκανες ρε Ζόρντι;

Όσοι βρεθήκαμε στο ΓΣΠ αλλά και όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση από την τηλεόραση, μείναμε με το... στόμα ανοικτό στο γκολ της Ομόνοιας στο 28ο λεπτό. Ο Ζόρντι Γκόμεθ από τα 56 μέτρα κατάφερε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να πιάσει στον... ύπνο τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να σκοράρει σπάζοντας έτσι το ρεκόρ για το γκολ από την πιο μεγάλη απόσταση στην ιστορία του Europa League.

Για να λέμε όμως και τα πράγματα όπως έχουν το γκολ της Ομόνοιας δε θα έπρεπε να είχε μετρήσει αφού η μπάλα την ώρα της εκτέλεσης δεν ήταν σταματημένη αλλά κυλούσε, έτσι ο Λιθουανός διαιτητής θα έπρεπε να υποδείξει επανάληψη.

0

Τα λάθη του Μπεργκ

Έχουμε πει πολλές φορές μπράβο στον Μπεργκ για τις επιλογές του αλλά και τον τρόπο που κοουτσάρει την Ομόνοια. Στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι όμως ο Νορβηγός τεχνικός των «πρασίνων» υπέπεσε σε κάποια σημαντικά και όχι αμελητέα λάθη.

Καθυστέρησε πολύ να προχωρήσει σε αλλαγές με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές του να χάσουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μάλιστα, και οι αλλαγές που έγιναν ήταν κάπως λανθασμένες αφού θα μπορούσαν να φανούν πιο χρήσιμοι στο παιχνίδι οι Μαυρίας και Σέχου γύρω στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης αν αντικαθιστούσαν τους Βίτορ και Χούμποτσαν.

Μεγάλο φάουλ από τον Νορβηγό το ότι και πάλι τα είχε με τη διαιτησία. Ναι μεν υπήρχε η εντολή για αλλαγή στο τελευταίο λεπτό όμως δε μπορείς να τα έχεις με τη διαιτησία όταν σε ένα τέτοιο παιχνίδι θα μπορούσες να «καθαρίσεις» εσύ νωρίτερα αλλά δεν το έκανες.

Η προσοχή πλέον για την Ομόνοια ρίχνεται και πάλι στις εγχώριες διοργανώσεις καθώς την Κυριακή (01/11) η ομάδα της Λευκωσίας αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Περιθώριο για νέες απώλειες μετά την ισοπαλία με την Ένωση δεν υπάρχει, έτσι η νίκη κόντρα στους «μαυροπράσινους» είναι επιβεβλημένη.