Ανάλυση: Αφού δεν την «πάτησε», πάλι καλά... (ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 2/8/2019 - 09:01

Γίνεται να είσαι κυρίαρχος σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια ενός παιχνιδιού και στο τέλος να παίζεις την πρόκριση στην παράταση; Κι όμως γίνεται... Απόδειξη το χθεσινοβραδινό παιχνίδι του Απόλλωνα κόντρα στη Σάμροκ Ρόβερς για τον επαναληπτικό του δεύτερου γύρου του Γιουρόπα Λιγκ όπου οι Λεμεσιανοί πήραν την πρόκριση με 3-1 στην παράταση (2-1 η κανονική περίοδος του παιχνιδιού).

Οι Λεμεσιανοί ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν με 2-0 έως το 64ο λεπτό όμως στο τέλος πήγαν να χαλάσουν μόνοι τους ότι έχτισαν με κόπο στα προηγούμενα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια απερισκεψία του Φώτη Παπουλή στο 67ο λεπτό ο οποίος άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές και ένα γκολ αμέσως μετά από το πουθενά πήγαν να βάλουν «φωτιά» στον Απόλλωνα και τα φετινά του όνειρα για θετική πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ.

g

Μετά τη μείωση του σκορ από τους Ιρλανδούς η κούραση και των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη στον αγωνιστικό χώρο. Από τη μια ο Απόλλωνας που προσπαθούσε μάταια να βρει το τρίτο γκολ πριν από την παράταση και από την άλλη η Σάμροκ που προσπαθούσε να κρατήσει αυτό το αποτέλεσμα και δεν κυνηγούσε το δεύτερο γκολ.

Η αποβολή του Γκρέις με το ξεκίνημα της ημίωρης παράτασης άλλαξε άρδην τα δεδομένα στην αναμέτρηση. Ήταν σαν δώρο εξ ουρανού για την ομάδα της Λεμεσού που ανέλαβε και πάλι πρωτοβουλίες στον αγωνιστικό χώρο ενώ παράλληλα έδωσε κίνητρο και στον κόσμο να «σπρώξει» για ένα τρίτο γκολ.

Εν τέλει, ο ήρωας βρέθηκε και άκουγε στο όνομα Αντριάν Σαρδινέρο. Ο Ισπανός ήρθε από τον πάγκο και κατάφερε να δώσει το γκολ - πρόκριση για τους «γαλάζιους» της Λεμεσού.

a

Προς το τέλος της αναμέτρηση, ο Μολ απέδειξε γιατί «ανάγκασε» τον Απόλλωνα να κινηθεί για την απόκτηση του για να αποτελέσει τον αντικαταστάτη του Μπρούνο Βάλε. Ο τερματοφύλακας των Λεμεσιανών έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις και γλίτωσε τον Απόλλωνα από «έμφραγμα».

Εξαιρετικός για ακόμη ένα αγώνα ο Ζελάγια που σκόραρε και έδωσε αρκετές μάχες στο γήπεδο. Θετικά τα πρώτα δείγματα για τον Εμπιντά που έδωσε αρκετές μάχες. Συγκλονιστικός ο Χάμπος που επέστρεψε μετά αρκετό καιρό απραξίας και ήταν σε πολύ καλό σημείο.