Ανάλυση: Ένας Απόλλωνας να τον «πιεις» στο ποτήρι... (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 9/8/2019 - 09:31

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, ο Απόλλωνας κατάφερε να φύγει με το «διπλό» (2-1) από την Αυστρία κόντρα στην Αούστρια Βιέννης και πλέον έχει το απόλυτο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League.

Οι Λεμεσιανοί έδειξαν ότι διαθέτουν εξαιρετική ποιότητα στο φετινό τους ρόστερ και ότι θα διεκδικήσουν μέχρι τέλους ξανά την πρόκριση τους στους ομίλους της διοργάνωσης για τρίτη συνεχόμενη σεζόν. Πράγμα, το οποίο αν στο τέλος επιτευχθεί θα αποτελεί τεράστια επιτυχία όχι μόνο για την ομάδα αλλά και για τον Σωφρόνη Αυγουστή που ήταν δέκτης τρομερής κριτικής τους προηγούμενους μήνες με την απώλεια του πρωταθλήματος

Παρά την ισοφάριση σε καίριο χρονικά σημείο στο πρώτο ημίχρονο (41') από τους γηπεδούχους, οι Λεμεσιανοί στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι κυρίαρχοι στην αναμέτρηση ενώ μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν με το «καλημέρα» στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

γ

Το κοουτσάρισμα του Σωφρόνη

Ο προπονητής των «γαλάζιων» παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1 όπως συνηθίζει άλλωστε τις πλείστες φορές. Στο τέρμα ήταν ο Μολ και η τετράδα της άμυνας αποτελείτο από τους Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ και Αγκίρε (δεξιά προς αριστερά). Μάρκοβιτς και Χάμπος ήταν το δίδυμο στη μεσαία γραμμή με τον Περέιρα να κινείται μπροστά τους. Στα δυο «φτερά» αγωνίστηκαν οι Σαρδινέρο και Γιαννιώτας και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκακπέ.

Με το στήσιμο στο «Τζενεράλι Αρένα» ο Κύπριος τεχνικός κατάφερε στον απόλυτο βαθμό να «εξαφανίσει» τις σημαντικές απουσίες των Σακέττι, Παπουλή, Ζελάγια και Εμπιντά που είχε να αντιμετωπίσει η ομάδα του πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

α

Ο... ορεξάτος «Γιαν-Γιαν»

Ο Γιαννιώτας έβαλε την «υπογραφή» του στη νίκη του Απόλλωνα. Κέρδισε το πέναλτι ενώ «μοίρασε» καταπληκτική μπαλιά στον Γκάκπε στο δεύτερο γκολ των Λεμεσιανών. Πολύ θετική παρουσία είχαν εξίσου και ο Μολ μαζί με τον Ζοάο Πέδρο.

via GIPHY

Το ντεμπούτο του Ενσούε

Αρκετοί φίλοι του Απόλλωνα περίμεναν όλο αυτό το διάστημα με αγωνία το ντεμπούτο του Εμίλιο Ενσούε. Τελικά στον χθεσινοβραδινό αγώνα τον είδαν να πραγματοποιεί την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τη φανέλα της ομάδας τους και τα πρώτα δείγματα ήταν όπως αναμενόταν θετικότατα.

Ο ποδοσφαιριστής από την Ισημερινή Γουινέα έδειξε από το πρώτο λεπτό που αγωνίστηκε (πέρασε αλλαγή στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης στη θέση του Φακούντο Περέιρα) πόσο του έχει λείψει το ποδόσφαιρο.

Να θυμίσουμε ότι ο Ενσούε αγωνίστηκε για τελευταία φορά τις 2 Φεβρουαρίου και τον εντός έδρας αγώνα του ΑΠΟΕΛ με την Πάφο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του περσινού πρωταθλήματος.

Αυτό που μας κέντρισε το ενδιαφέρον όμως ήταν η θέση που τον χρησιμοποίησε ο Σωφρόνης Αυγουστή καθώς αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

Στον ΑΠΟΕΛ ο Ενσούε αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ σε σχηματισμό με τέσσερις στην άμυνα και δεξί μπακ – χαφ σε σχηματισμό με τρεις στην άμυνα, όμως στο παρελθόν και κυρίως στην Μίντλεσπρο είχε παίξει ξανά ως ακραίος επιθετικός, αλλά δεξιά. Μάλιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο ο Ενσούε λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αούστρια.

ζ

Πλέον, το βράδυ της 15ης Αυγούστου (20:00) στο ΓΣΠ, ο Απόλλωνας καλείται να «τελειώσει» τη δουλειά που άρχισε στην Αυστρία και να επικυρώσει την πρόκριση στα play-off του Europa League όπου εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου εκεί θα συναντήσει την Ολλανδική, Αϊντχόφεν.

Σε καμία περίπτωση όμως ο Σωφρόνης Αυγουστή και οι ποδοσφαιριστές του δεν πρέπει να υποτιμήσουν την Αούστρια και να θεωρήσουν την υπόθεση πρόκριση ήδη «τελειωμένη». Υπάρχουν άλλα 90 λεπτά και πρέπει να δείξουν την ίδια σοβαρότητα και αποφασιστικότητα για το θετικό αποτέλεσμα όπως στην πρώτη αναμέτρηση αν δεν θέλουν να βρεθούν απέναντι από δυσάρεστες εκπλήξεις.