Ανάλυση: Η ΑΕΚ ήταν... «ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε» (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 26/7/2019 - 09:26

Κανείς δεν φανταζόταν στην ΑΕΚ ότι μετά το τέλος της πρώτης αναμέτρησης η ομάδα θα ήταν με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση. Οι ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιάκεθ μέσα σε εννέα λεπτά «καθάρισαν» ουσιαστικά την πρόκριση απέναντι στη Λέφσκι Σόφιας. Το βαρύ 3-0 δεν αφήνει και πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Βούλγαρους για τον επαναληπτικό.

Το πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα παιχνίδι που δεν θύμιζε σε τίποτα ποδοσφαιρική αναμέτρηση. Φάουλ, ξύλο, κάρτες και πολλά νεύρα. Και κάπου εκεί, ένας παλιός μας γνώριμος που ακούει στο όνομα Ζίφκο Μιλάνοφ ήρθε να κάνει το «δώρο» στην ΑΕΚ. Ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές για ένα ημίχρονο.

AEK-LEVSKI SOFIA 25-7 3-0

make sports GIFs like this at MakeaGif

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ διάβασε πανέξυπνα τις νέες συνθήκες της αναμέτρησης στην ανάπαυλα της αναμέτρησης και έστησε πανέξυπνα την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. Δεν άφησε κανένα χώρο στους Βούλγαρους οι οποίοι αναγκαστικά είχαν υποχωρήσει για να κρατήσουν το μηδέν.

Ήταν να μην γινόταν η αρχή όπως φάνηκε με τα γκολ. Μετά το 1-0 από τον Απόστολο Γιάννου στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, η «ΑΕΚ Αρένα» ένιωθες πως «έβρζε» και πως ήταν η κατάλληλη στιγμή και για άλλα γκολ. Έτσι και έγινε καθώς μέσα σε εννέα λεπτά οι Λαρνακείς βρήκαν άλλα δύο γκολ και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρόκριση.

Α

Μπορεί η πρόκριση να φαντάζει «τελειωμένη» στα μάτια πολλών όμως ο Ιδιάκεθ γνωρίζει πως με την ίδια ευκολία που σκόραρε τρεις φορές μέσα σε εννέα λεπτά, μπορεί να τα δεχθεί κιόλας. Έτσι, θα πάει στη Βουλγαρία με την απαραίτητη σοβαρότητα και προσήλωση για να... καθαρίσει τη δουλειά.