Ανάλυση: Η άλλη... ταχύτητα των Ισπανών και ο διαιτητής «σκότωσαν» την Ομόνοια

Πέμπτη, 5/11/2020 - 22:45

Τη δεύτερη της ήττα στον πέμπτο όμιλο του Europa League γνώρισε η Ομόνοια το βράδυ της Πέμπτης (05/11) από τη Γρανάδα με 2-0. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν σαφώς κατώτερη από την ισπανική ομάδα η οποία ήταν άλλη... ταχύτητα ποιοτικά όμως δικαίως το «τριφύλλι» μπορεί να φωνάζει για τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Το «πράγμα» φάνηκε από την αρχή

Στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε η Γρανάδα σκόραρε στο τέταρτο λεπτό με τον Ερέρα. Από εκείνο το λεπτό φάνηκε τι θα βλέπαμε στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ. Οι Ισπανοί καθ' όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με την Ομόνοια να δείχνει πως δε μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της.

Δεν έφταναν τα άλλα όλα στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε και η αποβολή του Ντούρις με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης. Φάση στην οποία ο διαιτητής εξάντλησε όλη την αυστηρότητα του και άφησε για περισσότερο από ένα ημίχρονο την Ομόνοια με παίκτη λιγότερο.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η Ομόνοια μπορεί να φωνάζει για πέναλτι στον Μποτεάκ στις καθυστερήσεις.

Έδειξε αντίδραση άλλα...

Στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα για την Ομόνοια, οι γρήγορες αλλαγές του Μπεργκ βοήθησαν την ομάδα του να βελτιωθεί επιθετικά όμως έλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία των Ισπανών.

Εκεί που ανέβαινε η Ομόνοια και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης ήρθε το δεύτερο γκολ... μαχαιριά από τη Γρανάδα στο 64ο λεπτό με τον Σουάρεζ. Γκολ στο οποίο το «τριφύλλι» μπορεί να φωνάζει για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης πάνω στον Μαρίνο Τζιωνή. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Η Ομόνοια έμεινε με δύο γκολ πίσω και ουσιαστικά το έργο της έγινε αδιάβατο. Δημιούργησε κάποιες φάσεις στη συνέχεια όμως η απογοήτευση, το αποτέλεσμα αλλά και το αριθμητικό μειονέκτημα επηρέασαν την ομάδα της Λευκωσίας.