Ανάλυση: Μας έδειξε δύο πρόσωπα και... έφυγε για play-off ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 16/8/2019 - 10:00

Πραγματοποιώντας σοβαρή εμφάνιση μόνο 45 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ ο Απόλλωνας κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στα play-off του Europa League με δεύτερη νίκη με 3-1 επί της Αούστρια Βιέννης και πλέον τον περιμένει η Ολλανδική, Αϊντχόφεν, στο τελευταίο βήμα πριν από τους ομίλους της διοργάνωσης

Κορυφαίος και πάλι για τους «γαλάζιους» ήταν ο Γιάννης Γιαννιώτας. Ο Ελλαδίτης έχοντας ένα κερδισμένο πέναλτι και ένα γκολ στο ενεργητικό του, ήταν ο ποδοσφαιριστής ο οποίος έκανε τη διαφορά κόντρα στην Αούστρια Βιέννης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ελλαδίτης ακραίος επιθετικός είχε να αντιμετωπίσει δύο αντίπαλους κάθε φορά που ερχόταν σε επαφή με τη μπάλα, ωστόσο στην επανάληψη βρήκε τους διαδρόμους να δράσει και να κάνει τη ζημιά.

via GIPHY

Δεν μπορούμε να πούμε ότι μας ξένισε η επιλογή του Σωφρόνη να χρησιμοποιήσει τους ίδιους 11 στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι της Αυστρίας. Ο Κύπριος τεχνικός έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από αυτά που είδε την περασμένη εβδομάδα έτσι χρησιμοποίησε τους ίδιους ποδοσφαιριστές.

Ομολογουμένως δεν του βγήκε αυτή η επιλογή και προχώρησε στις απαραίτητες αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο όπου και ο Απόλλωνας ανέβασε ταχύτητα και έφτασε εύκολα στην πρόκριση στην επόμενη φάση.