Ανάλυση: Μέγας είσαι ΑΠΟΕΛ και... θαυμαστά τα έργα σου (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 14/8/2019 - 08:24

Λίγοι ήταν εκείνοι που πίστευαν ότι μετά το πέρας της πρώτης αναμέτρησης στο ΓΣΠ κόντρα στην Καραμπάχ ο ΑΠΟΕΛ είχε βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στα play-off του Champions League. Οι πρωταθλητές Κύπρου ταξίδεψαν στο Αζερμπαϊτζάν με την πλάτη στον... τοίχο καθώς η ήττα της πρώτης αναμέτρησης με 2-1 εντός έδρας δεν τους έδινε πολλά περιθώρια.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» φρόντισαν με την εμφάνιση τους να κλείσουν τα στόματα ακόμα και των πιο απαιτητικών οπαδών τους και να πάρουν την επική πρόκριση κόντρα στους Αζέρους αφού επικράτησαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Τόμας Ντε Βινσέντι στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης και Ούρος Μάτιτς στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από τη στιγμή που ανακοινώθηκαν το «διαζύγιο» με τον Πάολο Τραμετζάνι και ο «γάμος» με τον Τόμας Ντόλ, τα πάντα άλλαξαν στον Αρχάγγελο, με πρώτο και καλύτερο τη ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της ομάδας.

κ

Ο Γερμανός τεχνικός με το που ανέλαβε την ομάδα δεν είχε μεγάλο χρονικό περιθώριο μπροστά του για να αλλάξει πολλά πράγματα όμως έκανε κάποιες αυτονόητες κινήσεις για τη σωστή λειτουργία της ομάδας.

Επανέφερε την τετράδα στην άμυνα μετά από δέκα ολόκληρους μήνες ενώ παράλληλα τοποθέτησε (επιτέλους) τον Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς στη φυσική του θέση στο δεξί άκρο. Πέρα από αυτό και οι αλλαγές του Ντολ ήταν με βάση τη λογική και όχι στην τύχη.

Και η πρόκριση να μην ερχόταν, κανένας δεν θα μπορούσε να επισύρει την ευθύνη στον Γερμανό τεχνικό. Πλέον όμως η πρόκριση ήρθε και η θητεία του στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς

Ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης δεν ήταν καλός. Πιέστηκε, δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα ενώ παράλληλα έχανε και εύκολα την κατοχή όμως για καλή του τύχη οι Αζέροι δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Η αστάθεια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ενδεχομένως να οφειλόταν και στην αλλαγή διάταξης μετά από δέκα μήνες. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ αγωνίζονταν από τον περασμένο Οκτώβρη με σχηματισμό 3-5-2 και ξαφνικά βρέθηκαν στο παιχνίδι της χρονιάς να αγωνίζονται με σχηματισμό 4-3-3. Χρειάστηκαν λοιπόν κάποια λεπτά για να βρουν τα πατήματα τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Αφού λοιπόν, μετά το πέρας του πρώτου 25λεπτου ο ΑΠΟΕΛ δεν την «πλήρωσε», αναθάρρησε, κατάφερε να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση 34 λεπτών στην αναμέτρηση από τα έντεκα μέτρα με τον Ντε Βινσέντι.

Γκολ το οποίο ήταν κομβικής σημασίας για τη ψυχολογία των δύο ομάδων με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Για αυτό το αποτέλεσμα του ημιχρόνου όμως τεράστιο μερίδιο έχει και ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ ο οποίος στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης έσωσε σίγουρο γκολ καθώς ο Ζουμπίρ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Θα μπορούσε μάλιστα να χαρακτηριστεί ως η φάση της αναμέτρησης καθώς αν στην εν λόγω φάση είχαμε το 1-1 τότε θα μιλούσαμε για εντελώς άλλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

via GIPHY

Πλέον, άπαντες στον ΑΠΟΕΛ ρίχνουν την προσοχή τους στις αναμετρήσεις που ακολουθούν με τον Άγιαξ για τα play-off της διοργάνωσης. Σαφώς και ο Αίαντας είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση όμως ένας καλός ΑΠΟΕΛ έχει δείξει ότι μπορεί να κοντράρει στα ίσα οποιονδήποτε αντίπαλο.

Με τη ψυχολογία που έχουν αποκτήσει οι ποδοσφαιριστές του Ντολ πλέον μπορούμε να πούμε ότι όλα είναι πιθανά για τις αναμετρήσεις με τους Ολλανδούς. Ραντεβού λοιπόν την ερχόμενη Τρίτη (20/08) στο ΓΣΠ για την πρώτη αναμέτρηση. Τεράστιο το οικονομικό διακύβευμα για τους πρωταθλητές απέναντι στον Άγιαξ.