Ανάλυση: Ο κορυφαίος Παπουλής, ο θετικός Εφραίμ και το... πέναλτι (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/1/2020 - 21:46

Στα προημιτελικά του κυπέλλου βρίσκεται ο Απόλλωνας καθώς η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε και στη δεύτερη αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με 2-1, έτσι, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση με συνολικό σκορ 3-1.

Κορυφαίος στην αναμέτρηση δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Φώτη Παπουλή ο οποίος έβαλε σε θέση... οδηγού την ομάδα του με το γκολ που σκόραρε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ελλαδίτης αρχηγός του Απόλλωνα στο πρώτο παιχνίδι ήταν αυτός που «σέρβιρε» το γκολ στον Μπένσοπ ενώ σήμερα ήταν αυτός που βρήκε δίκτυα. Γκολ το οποίο άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης και γέμισε «βάρος» τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ που είχαν 65 λεπτά μπροστά τους για να σκοράρουν τρεις φορές. Κάτι που στο τέλος της ημέρας δεν έγινε ποτέ.

Ο Σωφρόνης παρέταξε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με αμυντικές διαθέσεις αφού το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-0) ευνοούσε τον Απόλλωνα. Έτσι, οι «γαλάζιοι» ήταν καλά κλεισμένοι πίσω και την πρώτη τους ευκαιρία την μετουσίωσαν σε γκολ.

Αμυντικά οι Λεμεσιανοί στάθηκαν πολύ καλά και σε ελάχιστες περιπτώσεις ειδικά στο δεύτερο μέρος απειλήθηκαν από τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει.

Στον ΑΠΟΕΛ φωνάζουν για τη διαιτησία του Τιμόθεου Χριστοφή καθώς στο έβδομο λεπτό θα έπρεπε να είχε καταλογιστεί πέναλτι υπέρ των πρωταθλητών. Ο Ντε Βινσέντι «τσίμπησε» την μπάλα και ανατράπηκε από τον Αγκίρε όμως ο Τιμόθεος έδειξε (λανθασμένα) να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Σαφώς και πρόκειται για φάση η οποία αν ερχόταν το πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ ίσως να είχαμε δει ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι με διαφορετικά δεδομένα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός παρά το γκολ που δέχθηκε. Πίεζε τον Απόλλωνα και δημιούργησε αρκετές αξιόλογες στιγμές μπροστά από την εστία του Μολ χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και αναμενόταν να μπουν δυναμικά, δεν το έκαναν. Φάνηκαν επηρεασμένοι από το αποτέλεσμα και δυσκολεύτηκαν πολύ να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Εφραίμ παρά το λάθος στο πρώτο γκολ του Απόλλωνα. Ο Εφραίμ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του ΑΠΟΕΛ.

Ντεμπούτο πραγματοποίησε και ο Μπιορν Σιγκούρνταρσον με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ Ο Ισλανδός επιθετικός έπαιξε για 45’, όμως πέρασε απαρατήρητος. Η αλήθεια είναι ότι τροφοδοτήθηκε ελάχιστα αφού όπως προαναφέραμε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος δεν ήταν καλός.