Ανάλυση: «Πλήρωσε» τα λάθη του και αποκλείστηκε ο Απόλλωνας

Εκτός κυπέλλου έμεινε ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε την ήττα με 2-1 στο ΓΣΠ της Λευκωσίας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και δε θα βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης για τη φετινή ποδοσφαιρική περίοδο.

Ο Απόλλωνας έμεινε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς και ουσιαστικά «κυνηγούσε» το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Το γρήγορο γκολ του ΑΠΟΕΛ αποσυντόνισε κάπως τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη οι οποίοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως έδειχναν εμφανώς επηρεασμένοι στο πρώτο ημίχρονο.

Ενδεικτικό αυτού είναι το γεγονός πως ο Απόλλωνας δε δημιούργησε κανένα ουσιαστικό κίνδυνο για την εστία του Ουζόχο στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως, αν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο τέταρτο ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν κάνε το 2-0 από το πρώτο μέρος.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Η γρήγορη ισοφάριση από το σουτ του Πίττα και το αυτογκόλ του Σιέλη έδωσε ώθηση στον Απόλλωνα ο οποίος ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Πάντως, κάποια λάθη έδιναν την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ για αντεπιθέσεις και στο 78ο λεπτό έγινε η... ζημιά από τον Ζαχίντ.

Η χρησιμοποίηση του Χάμπου στο δεξί άκρο της άμυνας δε φάνηκε να δουλεύει για τον Πετράκη. Ο Ελλαδίτης κατάλαβε το εν λόγω λάθος από το πρώτο ημίχρονο και μετακίνησε τον Κύπριο διεθνή στη μεσαία γραμμή, παίρνοντας τον Ντένιτς στη θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας.

Η είσοδος του Πίττα είχε αρκετά θετικά όμως ο νεαρός άσος έδειχνε μόνος και αβοήθητος. Μέτριο παιχνίδι και από τον Γιάννη Γιαννιώτα ο οποίος αποχώρησε ως αλλαγή από την αναμέτρηση.

Ανάλυση: Ήταν... ομάδα και πήρε την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου βρίσκονται οι «γαλαζοκίτρινοι»
20/01/2021 - 20:20