Ανάλυση: Τι κρατάμε από την ήττα/αποκλεισμό της ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 16/8/2019 - 10:08

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε στην Γάνδη το φετινό της οδοιπορικό στο Γιουρόπα Λιγκ, αφού ηττήθηκε με 3-0 από την τοπική ομάδα και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα αποκλείστηκε από τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Το σκορ  διαμορφώθηκε ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά αφού μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα μας έψαχνε ένα γκολ για να στείλει τον  αγώνα στην παράταση. Εν τέλει όμως δέχθηκε δυο γκολ στις καθυστερήσεις και ηττήθηκε με 3-0.

Η Γάνδη ήταν εμφανώς ανώτερη από την ΑΕΚ, όμως η ομάδα μας πριν δεχθεί το πρώτο γκολ στο 65΄ είχε κάποιες καλές ευκαιρίες ειδικά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Πλέον οι Λαρνακείς στρέφονται στις εγχώριες διοργανώσεις οι οποίες αρχίζουν την άλλη εβδομάδα.

Θετικοί και αρνητικοί πρωταγωνιστές για την ΑΕΚ

Παρά τα τρία γκολ που δέχθηκε, ο Τόνιο ήταν αρκετά καλός και σταμάτησε αρκετές φάσεις των γηπεδούχων. Από την άλλη πλευρά ο καλύτερος παίκτης των τελευταίων αγώνων Ιβάν Τρισκόφσκι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην μπορεί να απειλήσει με αυτόν.

Η φάση του αγώνα:

Θεωρούμε πως η φάση του αγώνα ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ στο 65΄ κόντρα στην ροή του αγώνα και ενώ προηγούμενως η ομάδα μας είχε χάσει κάποιες καλές ευκαιρίες.

via GIPHY

Πως αγωνίστηκε η ΑΕΚ:

Με το προσφιλές του 3-5-2 αγωνίστηκε ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ. Ο Βάσκος τεχνικός παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο της «Γκελάμκο Αρίνα» τους ίδιους έντεκα, σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης Πέμπτης, στην «ΑΕΚ Αρένα». Ο Τόνιο Ραμίρεθ πήρε εκ νέου το χρίσμα να υπερασπιστεί την εστία των κιτρινοπράσινων. Στην οπισθοφυλακή βρέθηκαν οι Τρουγιόλς, Μόισοφ και Γκονζάλες. Μπροστά τους, ως αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Λουίς Σάστρε και Νάτσο Κάσες, ενώ σε θέση επιτελικού και ιθύνων νους της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Έκτορ Χέφελ. Στα άκρα αναπτύσσονταν οι Ακοράν Ρέγιες και Αλμπέρτο Τέτε. Επιθετικά «όπλα» για τους Λαρνακείς, το δίδυμο των Απόστολου Γιάννου και Ιβάν Τρισκόφκσι.