«Ανάσα» για Ερμή, έμεινε στον... πάτο η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/10/2020 - 17:50

Μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχε ο Ερμής κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους ο Θεοδόσης Κύπρου στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ερμής ήταν καλύτερος και κυριάρχησε στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης δημιουργώντας προβλήματα στην εστία της ομάδας της Αμμοχώστου. Πάντως και η Νέα Σαλαμίνα σε αυτό το διάστημα έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έχασε κάπως από το ρυθμό του μέχρι το 84ο λεπτό όταν ο Κύπρου μετά από σέντρα στην περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του και έδωσε πολύτιμο τρίποντο στον Ερμή.

Με αυτή τη νίκη ο Ερμής έφτασε τους 10 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε... καθηλωμένη στους 3 βαθμούς και στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την ερχόμενη αγωνιστική ο Ερμής πάει στο Τσίρειο (31/10 - 16:00) για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ ενώ η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενεί τον Εθνικό τη Δευτέρα (02/11 - 18:00).

Νέα Σαλαμίνα (Πάμπος Χριστοδούλου): Κίσσας, Χριστοφόρου, Ανδρέου (72′ Σιαθάς), Τσμοβς, Λοράν, Βινίσιους (79′ Αντιόλο), Μπαραβίκας, Κονφέ, Οσέι, Βαρέλα (82′ Μόντες), Ντανίλο

Ερμής (Νίκος Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Χολτ, Ντίας, Δημητρίου, Σιντιμπέ, Γαβριήλ, Κυριακίδης, Λέμος (52′ Παραγκούλοφ), Μέιρα (61′ Κύπρου), Κονέ (85′ Παπαθανασίου)