Ανατροπή... Champions League για την Αταλάντα κόντρα στη Ρόμα (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλη νίκη στην προσπάθειά της να κατακτήσει την τέταρτη θέση της Serie A πήρε απόψε η Αταλάντα στο κατάμεστο «Γκεβίς Στάντιουμ», καθώς επικράτησε της Ρόμα με 2-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και αποσπάστηκε πλέον έξι βαθμούς από την αντίπαλό της.

Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ίλιτσιτς να βρίσκει τον Γκόμες στον χώρο αλλά τον Πάου Λόπεθ να γλιτώνει τον κίνδυνο μόλις στο 9’, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ξανά ο Ίλιτσιτς τροφοδότησε τον Γκόσενς, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από την εστία των φιλοξενούμενων.

Στο 38ο λεπτό η προσπάθεια του Τολόι βρήκε ελάχιστα στο δοκάρι και κατέληξε άουτ και, όπως συμβαίνει… συνήθως στο ποδόσφαιρο, κόντρα στην ροή του αγώνα η Ρόμα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Όταν στο 45’, ο Τζέκο έκλεψε την μπάλα μετά από λάθος του Παλομίνο και με πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκολίνι, σημειώνοντας το 0-1 και σκοράροντας για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τέσσερα διαδοχικά εκτός έδρας ματς στην Serie A.

Η Αταλάντα όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά αντιθέτως μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο. Πίεσε τον αντίπαλό της και έφτασε στην ισοφάριση μόλις στο 50’, όταν από κόρνερ του Γκόμες και κεφαλιά του Τζιμσίτι, ο Παλομίνο με προβολή στο δεύτερο δοκάρι «εξιλεώθηκε», πετυχαίνοντας παράλληλα το 1-1.

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που απείλησαν με το 2-1 τέσσερα λεπτά μετά, με τον Χατεμπέρ αλλά τη μπάλα να μην καταλήγει στην εστία του Πάου Λόπεθ.

Ο Τζιανπιέρο Γκασπερίνι έριξε στο ματς τον Πάσαλιτς στο 59ο λεπτό κι εκείνος τον… αντάμειψε καθώς 19 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα με φοβερό σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-1.

Η Αταλάντα συνέχισε να πιέζει τους «τζιαλορόσι» που ήθελαν αλλά… δεν μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αρκούμενοι σε βαθιές μπαλιές προς τον πάντοτε καλά κλεισμένο Τζέκο, με το σκορ να διατηρείται μέχρι τέλους και να της δίνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη με ανατροπή μετά το ματς με την Φιορεντίνα.