Ανατροπή και ξεκίνημα με το... δεξί για τους Πολωνούς κόντρα στην Ουαλία

Τετάρτη, 1/6/2022 - 20:53

Μετά από ένα «χορταστικό» ματς, η Πολωνία κέρδισε με 2-1 και ανατροπή την Ουαλία, στο εναρκτήριο παιχνίδι του 4ου ομίλου της League A του Nations League και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην διοργάνωση.

Το πρώτο ημίχρονο αποδείχτηκε… στείρο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» νωρίς στην επανάληψη. Όταν στο 52’, με ωραίο σουτ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή και δεξιά, ο Τζον Γουίλιαμς έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν βοήθεια από τον πάγκο και δικαιώθηκαν εν τέλει εις διπλούν… Καθώς ο Καμίνσκι μπήκε αλλαγή στο 60’ και ισοφάρισε στο 72ο λεπτό, με ωραία προσποίηση και σουτ από θέση μέσα δεξιά.

Ενώ ο Σβιντέρσκι πέρασε στο παιχνίδι ένα λεπτό αργότερα και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χένεσι στο 85’, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την προσπάθεια του Λεβαντόβσκι, για το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα…

Έτσι, η μεν Πολωνία πήρε τους τρεις βαθμούς που τόσο πολύ ήθελε, βάσει των λεγομένων του τεχνικού της Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς, για να ανέβει στο συνολικό ranking. Η δε Ουαλία δεν… στεναχωρήθηκε αφού επέλεξε να παίξει με αναπληρωματικούς, ένεκα του κυριακάτικου τελικού με την νικήτρια του Σκωτία-Ουκρανία για την συμμετοχή στα τελικά του Μουντιάλ στο Κατάρ.