Ανατροπή στην ανατροπή με την Ατλέτικο να «κλέβει» την πρόκριση στο τέλος

Πέμπτη, 9/1/2020 - 23:35

Με επική αντεπίθεση, οι «ροχιμπλάνκος» έφεραν τούμπα τον ημιτελικό του Σούπερ Καπ με τους Καταλανούς και πήραν την πρόκριση με 3-2.

Έπειτα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στη Σαουδική Αραβία (όπου και αποφασίστηκε να διεξαχθεί το άτυπο final-four της διοργάνωσης) στο δεύτερο 45λεπτο έγινε… κόλαση.

Το γκολ του Κόκε λοιπόν στο 46’ (έπειτα από ωραίο συνδυασμό) αφύπνισε για τα καλά τους «μπλαουγκράνα».
Τόσο πολύ ώστε σε έντεκα λεπτά (51’-62’) να ισοφαρίσουν με όμορφο σουτ του Μέσι και αφότου ακυρώθηκε με χρήση VAR ένα ακόμα γκολ του Αργεντινού (για χέρι) να πάρουν προβάδισμα με το πρώτο τέρμα του Γκριεζμάν απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Όπως αποδείχθηκε ωστόσο, εκείνη δεν είχε πει ακόμα την τελευταία λέξη. Βγαίνοντας μπροστά λοιπόν (και αφότου ακυρώθηκε ένα ακόμα γκολ της Μπαρτσελόνα, για οφσάιντ του Βιδάλ πριν πασάρει στον Πικέ) έκανε το «μεγάλο κόλπο»:

Έφερε ισορροπία με πέναλτι που κέρδισε ο Βιτόλο από τον γκολκίπερ Νέτο και μετέτρεψε σε γκολ ο Βιτόλο (81’) και πέντε λεπτά αργότερα άφησε… στον τόπο τους Καταλανούς.

Χάρη σε αντεπίθεση που κατέληξε σε πλασέ του Κορέα και… περιπετειώδη τροχιά της μπάλας πριν καταλήξει βασανιστικά στα δίχτυα για τη μεγάλη ανατροπή.

Έτσι, η Ατλέτικο πανηγύρισε μια τεράστια νίκη και έκλεισε ραντεβού με τη Ρεάλ στον τελικό της Κυριακής, όπου και θα διεκδικήσει την κατάκτηση του τροπαίου για τρίτη φορά στην ιστορία της.