Άνετα η Ρόμα, στο ενενηντα... φεύγα η Λάτσιο

Κυριακή, 24/11/2019 - 19:36

Την ξέφρενη πορεία της συνέχισε η Λάτσιο. Η ομάδα της Ρώμης, έστω και με δόση τύχης, πέρασε από την έδρα της Σασουόλο με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A, έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες και τα οχτώ ματς χωρίς ήττα και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 34’ με τον Ιμόμπιλε, ο οποίος έφτασε τα 15 τέρματα στο πρωτάθλημα και συνολικά τα 82, πιάνοντας τον Τομάζο Ρόκι στην τρίτη θέση των σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου στη Serie A. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καπούτο.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου ήταν και το γεγονός ότι υπήρξε πρόβλημα με το VAR, το οποίο δεν δούλευε μετά το 15ο λεπτό και για τα επόμενα 20. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες προσπάθησαν με κάθε δυνατό τρόπο να φτάσουν στη νίκη, αλλά πιο τυχερή ήταν η Λάτσιο, η οποία με τέρμα του Καϊσέδο, πήρε το μεγάλο διπλό.

Πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για τη συμπολίτισσα Ρόμα, η οποία μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, έφτασε στο 3-0 επί της Μπρέσια. Οι «τζιαλορόσι», που έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και σκαρφάλωσαν στην τέταρτη θέση, άνοιξαν το σκορ στο 49’ με τον Σμόλινγκ και οχτώ λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 66’ ο Ντζέκο.

Άμεσα ξεπέρασε την ήττα από την Ίντερ η Βερόνα, η οποία νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα, χάρη σε τέρμα του Ντι Καρμίνε στο 66’ και την προσπέρασε στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, θα έφταναν πιο εύκολα στη νίκη, η οποία ήταν η τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.