Άνετη επικράτηση για την ΑΕΚ απέναντι στην Ομόνοια Αραδίππου

Σάββατο, 18/7/2020 - 21:19

Φιλική νίκη με 4-0 πήρε η ΑΕΚ απέναντι στην Ομόνοια Αραδίππου στην «Αρένα».

Στο πρώτο της ανεπίσημο τεστ η ομάδα της Λάρνακας πήρε μια άνετη επικράτηση, με τον Νταβίντ Κανέδα να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα για τους παίκτες του. Το σκορ προφανώς και δεν έχει σημασία, αλλά η διάθεση που έδειξαν οι παίκτες του, με τον Ισπανό κόουτς να δοκιμάζει διάφορα όσον αφορά το τακτικό κομμάτι.

Ανεπίσημο ντεμπούτο για Μακρή και Σπιρόβσκι, ενώ τα γκολ του φιλικού πέτυχαν οι Φλοριάν (22', 40'), Άμπραχαμ (35') και Κωνσταντίνου (57').

Η ενημέρωση της ΑΕΚ για το φιλικό:

Πρώτο φιλικό προετοιμασίας για την ομάδα μας, που αντιμετωπίσε την Ομόνοια Αραδίππου στο AEK ARENA και πήρε την νίκη με 4-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (David Caneda): Χριστοδούλου (46' Τούμπας), Thandi (46' Fernandez), Αντωνιάδης (46' Mikel), Spirovski (46' Ναούμ), Abraham, Spoljaric (46' Αναστασίου), Trickovski (46' Κωνσταντίνου), Iωάννου (46' Planas), Florian (46' Ράσπας), Μακρής (46' Θωμά), Mojsov (46' Golobart).

Ομόνοια Αραδίππου (Μιχάλης Μάρκου): Σακκάς, Σοφοκλέους, Ιωάννου, Τσιάμης, Τρύφωνος, Καλλής, Ν. Σιήκκης, Palbirk (28' Α. Σιήκκης), Βρικής, Θεοκλή, Αβραάμ.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Ορφανίδης, Χριστοφή, Χαρή, Chimodzi, Π. Κωνσταντίνου, Δημοσθένους, Σ. Κωνσταντίνου, Collins, Αντωνίου, Α. Σιήκκης, Ewong.

Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου (Ιωάννης Λαζάρου, Μιχάλης Μαρίνου)

Κίτρινες: -

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

12' Κόρνερ του Spoljaric, κεφαλιά του Trickovski στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
22' ΓΚΟΛ! 1-0 για την ομάδα μας. Μπαλιά του Ιωάννου και κεφαλιά του Florian στα δίκτυα.
30' Πάσα του Florian στον Thandi και διαγώνιο σουτ του Άγγλου, αποκρούει ο τερματοφύλακας.
34' Πάσα του Trickovski στον Florian, σουτ του τελευταίου από το ΰψος της μεγάλης περιοχής, πάνω στον τερματοφύλακα.
35' ΓΚΟΛ! 2-0 με ωραίο ψηλοκρεμμαστό σουτ του Abraham από πλάγια αριστερά.
40' ΓΚΟΛ! 3-0 με τον Florian να εκμεταλλεύεται την λάθος απομάκρυνση και να σκοράρει με συρτό σουτ.
45' Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
53' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.
57' ΓΚΟΛ! 4-0 για την ομάδα μας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωνσταντίνου. Το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος ο νεαρός επιθετικός που ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
68' Σουτ του Αναστασίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αποκρούει ο τερματοφύλακας.
69' Μπαλιά του Θωμά, κεφαλιά του Ράσπα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
72' Διαγώνιο σουτ του Ράσπα, η μπάλα μόλις έξω.
80' Σουτ του Θωμά, η μπάλα λίγο έξω.
81' Σουτ του Ναούμ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
89' Πάσα του Fernandez, προβολή του Ράσπα, η μπάλα στο δοκάρι και έξω.
90' Τέλος της αναμέτρησης.

*Το φιλικό εγινε κεκλεισμένων των θυρών.

*Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό ακολούθησαν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.