Άνετο πέρασμα από το Λονδίνο για τη Μάντσεστερ Σίτι

Κυριακή, 15/12/2019 - 22:23

Σίτι επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από την ήττα στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε 3-0 της Άρσεναλ για την 17η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο και σημείωσε και τρία γκολ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τoν Κέβιν ντε Μπρόινε.

Ο Βέλγος πέτυχε τα δύο εξ αυτών, είχε δοκάρι, ενώ μοίρασε και την ασίστ στο 0-2 του Ραχίμ Στέρλινγκ. Οι «πολίτες» μείωσαν τη διαφορά από τη δεύτερη Λέστερ στους τέσσερις βαθμούς, ενώ στον αντίποδα οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν τις κακές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, παραμένοντας ιδιαίτερα χαμηλά στη βαθμολογία.

H Mάντσεστερ Σίτι έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις της, αφού μόλις στα 90 δευτερόλεπτα πήρε το προβάδισμα με υπέροχο γκολ του Κέβιν ντε Μπρόινε. Ο Φερναντίνο, που αγωνίστηκε ως στόπερ ελλείψει άλλων επιλογών, βγήκε στην αντεπίθεση, έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Γκαμπριέλ Ζεζούς και εκείνος με εξαιρετικό γύρισμα βρήκε τον Βέλγο μεσοεπιθετικό που πλάσαρε για το 0-1.

Οι «πολίτες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, δεν επέτρεψαν τους αντιπάλους τους να αμφισβητήσουν την υπεροχή τους και έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 15' με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Ρόντρι εξουδετέρωσε την πίεση των γηπεδούχων, έδωσε στον Ζεζούς, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Ντε Μπρόινε και ο Βέλγος με εξαιρετικό γύρισμα βρήκε τον Στέρλινγκ που πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και κατάφεραν να το διευρύνουν στο 40' και πάλι με τον εξαιρετικό Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός δέχθηκε την πάσα του Φόντεν και με τρομερό φάλτσο την έστειλε στη δεξιά γωνία του Λένο για το 0-3. Ο Ντε Μπρόινε ήταν ασταμάτητος και στο 43ο λεπτό έφτασε μία «ανάσα» από το χατ τρικ, αλλά ο Λένο αρχικά και στη συνέχεια το αριστερό δοκάρι δεν του έκαναν το χατίρι.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμούς, αλλά είχαν ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμα κυρίως λόγω των λαθών των παικτών της Άρσεναλ. Ωστόσο, σε δύο περιπτώσεις ο Λένο αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του στους Ριγιάντ Μαχρέζ και Ντε Μπρόινε, ενώ το διαγώνιο σουτ του Στέρλινγκ στο 90ό λεπτό πέρασε ελάχιστα έξω. Στον αντίποδα, οι «κανονιέρηδες» ήταν απογοητευτικοί, αφού πέρα από μία τελική του Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 74', δεν δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Έντερσον.