«Άνοστη» ισοπαλία μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς

Σάββατο, 1/2/2020 - 21:34

Σε μια αναμέτρηση που «φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «κόλλησε» στο 0-0 με τη Γουλβς στο «Ολντ Τράφορντ».

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των «λύκων». Για την ομάδα του Σόλσκιερ -που έμεινε άσφαιρη για 3ο σερί ματς πρωταθλήματος- έκανε ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς χαφ Μπρούνο Φερνάντες, που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Από την άλλη, πρεμιέρα με τη φανέλα της Γουλβς πραγματοποίησε ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Ντάνιελ Ποντένσε, που μπήκε ως αλλαγή στο 76’. Παράλληλα, συνεχίστηκε η παράδοση που τη θέλει να μην κερδίζει στην έδρα της Γιουνάιτεντ από το 1980.

Στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Σόλσκιερ απείλησαν με τον Φερνάντες στο 34’, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να αγγίξουν το γκολ, με το δυνατό σουτ του Τραορέ να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Ντε Χέα.

Οι σημαντικότερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ζότα να απειλεί τους γηπεδούχους στο 53’, ενώ στο 60’ ο Μάτα σούταρε με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

Στο 69’, ο Χιμένες είχε μια καλή στιγμή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Στο 78’, ο Γκρίνγουντ επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε δύο αντιπάλους και άλλαξε πορεία, όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Ρουί Πατρίσιο. Κάπως έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.