Αθλητικά

Αντετοκούνμπο: «Όταν έπαιζα στη FIBA, ένιωθα... φυλακισμένος» (ΒΙΝΤΕΟ)

ΓΙΑΝΝΗΣ

Με αρκετή δόση χιούμορ, αλλά και ειλικρίνεια, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σχολίασε τις διαφορές στο στυλ παιχνιδιού σε ΝΒΑ και FIBA.

Ο «Greek Freak» επέστρεψε στην δράση, καθώς αγωνίστηκε στο ματς της preseason με τους Γιούτα Τζαζ, και χωρίς πολλή προσπάθεια, εντυπωσίασε με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, είπε στους δημοσιογράφους: «Οι συμπαίκτες μου μού έλεγαν να χαλαρώσω, ότι είναι μόνο το πρώτο μου ματς. Πάντα πρέπει να προσπαθείς, όμως, σωστά; Μού αρέσει να παίζω σκληρά. Πάντα προσπαθώ να δίνω ό,τι έχω. Τα λεπτά μου είναι στο χέρι του κόουτς. Αν δεν με θέλει εκεί έξω, είναι απόφασή του, αλλά ποτέ δεν... μετράμε το πόσο σκληρά θα παίζω. Πιστεύω πως αυτό θέλει από μένα».

Ερωτηθείς για το πρώτο κάρφωμα που έκανε, σχολίασε, αναφερόμενος και στις διαφορές με την FIBA: «Ένιωσα πολύ καλά! Όταν έπαιζα στη FIBA, ένιωθα σαν... φυλακισμένος! Ήταν σαν να βγήκα από το κλουβί και τώρα είμαι ελεύθερος! Είμαι χαρούμενος που επέστρεψα, που έπαιξα μπροστά από τους οπαδούς μας, μαζί με τους συμπαίκτες μου».

Για το ότι δεν έκανε το γνωστό «mean mug», δήλωσε: «Είναι λίγο νωρίς ακόμα. Ελπίζω να βγει πολύ μέσα στη σεζόν!».

Για το double double του, τόνισε: «Τα στατιστικά δεν έχουν σημασία. Ως Γιάννης, η δουλειά μου είναι να τους καλύπτω όλους, να παίρνω ριμπάουντ, να τρέχω, να είμαι παντού και πρέπει να είμαι σε καλή κατάσταση γι' αυτό».

Τέλος, ένας εκπρόσωπος Τύπου τού ζήτησε διευκρίνiση για το «φυλακισμένος» που ανέφερε νωρίτερα, και συμπλήρωσε: «Οι κανονισμοί, ο τρόπος που παίζεται το μπάσκετ (στη FIBA), το spacing. Κάθε φορά που είχα την μπάλα, ένιωθα ότι έπαιζα μόνος εναντίον πέντε. Ήταν δύσκολο, τελείως διαφορετικό. Προτιμώ το ΝΒΑ πιο πολύ (γέλια)».

Επόμενο άρθρο

Χωρίς προβλήματα και με τρεις μικρούς οι προπονήσεις της «Κυρίας»

Κάλεσε τρεις νεαρούς ο Κετσπάγια ελέω απουσίας πολλών διεθνών
10/10/2019 - 15:07

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κατεχόμενα: Πολιτικό "σεισμό" έφεραν οι δηλώσεις Ακιντζί (ΒΙΝΤΕΟ)

Παραίτηση του θέλει η Δεξιά - Στήριξη από προοδευτικούς Τ/κ
14/10/2019 - 21:07

Εθνικιστικές οργανώσεις άφησαν μαύρο στεφάνι έξω από το "προεδρικό" (ΦΩΤΟ)

Οργανώσεις και κόμματα "καταδίκασαν" τις δηλώσεις Ακιντζί
14/10/2019 - 18:22

Μπεγκ: «Καλό τεστ το παιχνίδι με την Ανόρθωση»

Ο προπονητής της Ομόνοιας μίλησε το φιλικό με τον ΠΟΞ αλλά και για την συνέχεια
13/10/2019 - 11:02

Ραν Μπεν Σιμόν: «Το μέλλον μου δεν είναι προτεραιότητα αυτή τη στιγμή» (ΦΩΤΟ)

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο τεχνικός της ομάδας αλλά και Αντρέας Καρώ
12/10/2019 - 19:10

Μανθάτης: «Το καλοκαίρι θα δούμε τι θα γίνει»

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης
12/10/2019 - 17:51

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα γίνει για πρώτη φορά...πατέρας(ΦΩΤΟ)

"Ποιος είναι ο πατέρας...", αναρωτήθηκε ο γνωστός καλαθοσφαιριστής δημόσια στην κοπέλα του
11/10/2019 - 19:35

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

23χρονη απουσιάζει εδώ και 20 ημέρες και το κατήγγειλαν σήμερα (ΦΩΤΟ)

Στη δημοσιότητα φωτογραφία της από την Αστυνομία

Φρένο στην κατάχρηση του συστήματος επιχειρεί να βάλει ο OAY (BINTEO)

Ο Οργανισμός διερευνά διψήφιο αριθμό περιπτώσεων που ενδεχομένως να έγινε κατάχρηση

Ξεσπάθωσε πρώην μέλος του κινήματος Εν Εργώ κατά του Λευτέρη Γεωργίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε καταθέσεις τους άστεγοι ανέφεραν ότι δέχονταν πιέσεις
Ελλάδα

2 εμπλοκές και 11 παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου από τουρκικά F-16

Τέσσερα οπλισμένα τουρκικά αεροσκάφη αναχαιτίστηκαν από ελληνικά

Τραγωδία σε παιδικό σταθμό στην Ελλάδα: Αγοράκι 2,5 ετών πνίγηκε από τροφή

"Το μόνο σίγουρο, είναι πως έφυγε ένας μικρός άγγελος…»

Γίνε ο ήρωας του 18μηνου Παναγιώτη-Ραφαήλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πάσχει από τη νόσο της νωτιαίας μυϊκής ατροφίας τύπου 1, που πάσχει και ο μικρός Αντώνης
Διεθνή

Ετοιμες οι κυρώσεις του Λευκού Οίκου για την Τουρκία

Περιμένουν την υπογραφή του Ντόναλντ Τραμπ

Ρωσία και Τουρκία βρίσκονται σε διαρκή επαφή για τις επιχειρήσεις στην Τουρκία

«Υπάρχουν επίσης δίαυλοι επικοινωνίας μεταξύ των στρατιωτικών»

tv news

Ο καιρός που Οδυσσέας και Ηλιάνα πρέπει να επιστρέψουν στην Ελλάδα πλησιάζει..

Το ζευγάρι φοβάται... «8 Λέξεις» Δείτε στα νέα διπλά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

Ο Μάξιμος μαθαίνει από την Αλεξία ότι οι γονείς τους είχαν ερωτική σχέση...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 14/10/2019 - 22:108 ΛΕΞΕΙΣ