Αθλητικά

Αντετοκούνμπο: «Όταν έπαιζα στη FIBA, ένιωθα... φυλακισμένος» (ΒΙΝΤΕΟ)

ΓΙΑΝΝΗΣ

Με αρκετή δόση χιούμορ, αλλά και ειλικρίνεια, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σχολίασε τις διαφορές στο στυλ παιχνιδιού σε ΝΒΑ και FIBA.

Ο «Greek Freak» επέστρεψε στην δράση, καθώς αγωνίστηκε στο ματς της preseason με τους Γιούτα Τζαζ, και χωρίς πολλή προσπάθεια, εντυπωσίασε με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, είπε στους δημοσιογράφους: «Οι συμπαίκτες μου μού έλεγαν να χαλαρώσω, ότι είναι μόνο το πρώτο μου ματς. Πάντα πρέπει να προσπαθείς, όμως, σωστά; Μού αρέσει να παίζω σκληρά. Πάντα προσπαθώ να δίνω ό,τι έχω. Τα λεπτά μου είναι στο χέρι του κόουτς. Αν δεν με θέλει εκεί έξω, είναι απόφασή του, αλλά ποτέ δεν... μετράμε το πόσο σκληρά θα παίζω. Πιστεύω πως αυτό θέλει από μένα».

Ερωτηθείς για το πρώτο κάρφωμα που έκανε, σχολίασε, αναφερόμενος και στις διαφορές με την FIBA: «Ένιωσα πολύ καλά! Όταν έπαιζα στη FIBA, ένιωθα σαν... φυλακισμένος! Ήταν σαν να βγήκα από το κλουβί και τώρα είμαι ελεύθερος! Είμαι χαρούμενος που επέστρεψα, που έπαιξα μπροστά από τους οπαδούς μας, μαζί με τους συμπαίκτες μου».

Για το ότι δεν έκανε το γνωστό «mean mug», δήλωσε: «Είναι λίγο νωρίς ακόμα. Ελπίζω να βγει πολύ μέσα στη σεζόν!».

Για το double double του, τόνισε: «Τα στατιστικά δεν έχουν σημασία. Ως Γιάννης, η δουλειά μου είναι να τους καλύπτω όλους, να παίρνω ριμπάουντ, να τρέχω, να είμαι παντού και πρέπει να είμαι σε καλή κατάσταση γι' αυτό».

Τέλος, ένας εκπρόσωπος Τύπου τού ζήτησε διευκρίνiση για το «φυλακισμένος» που ανέφερε νωρίτερα, και συμπλήρωσε: «Οι κανονισμοί, ο τρόπος που παίζεται το μπάσκετ (στη FIBA), το spacing. Κάθε φορά που είχα την μπάλα, ένιωθα ότι έπαιζα μόνος εναντίον πέντε. Ήταν δύσκολο, τελείως διαφορετικό. Προτιμώ το ΝΒΑ πιο πολύ (γέλια)».

Επόμενο άρθρο

Χωρίς προβλήματα και με τρεις μικρούς οι προπονήσεις της «Κυρίας»

Κάλεσε τρεις νεαρούς ο Κετσπάγια ελέω απουσίας πολλών διεθνών
10/10/2019 - 15:07

ΣχετικέςΕιδήσεις

Επιστροφή Γιάννη, περίπατος για Μπακς (ΒΙΝΤΕΟ)

Πρώτη εμφάνιση του Αντετοκούνμπο μετά τη γέννηση του παιδιού του
21/02/2020 - 15:51

Νίκκι: «Με πέταξαν έξω από το σπίτι, είχα 4 μήνες απλήρωτα ενοίκια»

Πέρασε στην... αντεπίθεση κατά του Πανιώνιου ο Κύπριος πρώην τεχνικός της ομάδας
21/02/2020 - 14:51

Σάββας Πηλακούτας: «Δεν αποκλείεται να είναι στην αποστολή ο Μαργκάσα»

Οι δηλώσεις του εκπρόσωπου τύπου της Ανόρθωσης για τα αγωνιστικά δεδομένα της ομάδας
21/02/2020 - 11:32

Πετεβίνος: «Διακρίνουμε μια τοξικότητα στο ποδόσφαιρο τις τελευταίες μέρες»

Οι δηλώσεις του εκπροσώπου τύπου του ΑΠΟΕΛ πριν τον αγώνα με τη Βασιλεία
20/02/2020 - 22:14

«Βόμβες» Δώνη: «Δεν είμαι εδώ για να ακολουθώ επιλογές άλλων»

Δυσαρέσκεια και προβληματισμός για καταστάσεις που βιώνει εσχάτως εντός της ομάδας
20/02/2020 - 17:19

Μποτεάκ: «Για εμένα η Ομόνοια είναι η καλύτερη ομάδα στην Κύπρο» (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δηλώσεις του Γάλλου ποδοσφαιριστή στο επίσημο κανάλι της Ομόνοιας
20/02/2020 - 11:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Σε ένα μήνα και μια ημέρα ο 51χρονος Αλέξης θα περπατήσει βήμα-βήμα την Κύπρο

Άρχισε η πορεία του πεζοπόρου με σκοπό να καλύψει 700 χιλιόμετρα περιμετρικά του νησιού

Ηλικιωμένος οδηγός "κρέμμασε" το όχημα του από πάσσαλο της ΑΗΚ (ΦΩΤΟ)

Διεκόπη η ηλεκτροδότηση κοινοτήτων της επαρχίας Λεμεσού από το φοβερό ατύχημα

Στο "μικροσκόπιο" το ΓεΣΥ για διόρθωση αδυναμιών και ελαχιστοποίηση προβλημάτων

Τι λέει ο Υπουργός Υγείας για τον ρόλο των προσωπικών γιατρών και την δεύτερη φάση
Ελλάδα

Σε εθελούσια απομόνωση 14 ημερών οι δύο Ελλαδίτες επιβάτες του Diamond Princess

Επέστρεψαν στην Ελλάδα το πρωί του Σαββάτου με στρατιωτικό αεροσκάφος

Γλυφάδα: Ανθρωποκυνηγητό για τον ασυνείδητο οδηγό που σκότωσε 25χρονο

Η δραματική έκκληση του πατέρα για εντοπισμό του ανθρώπου που εγκατέλειψε τον γιο του
Διεθνή

Σε ρυθμούς Καρναβαλιού το παγκόσμιο με εντυπωσιακές στολές και παρελάσεις (ΦΩΤΟ)

Φαντασμαγορικές φωτογραφίες από Βραζιλία, Ισπανία και Βενετία

Νεκρός από πυρά Αστυνομικών άνδρας με μαχαίρι στην Παλιά Πόλη της Ιερουσαλήμ

Από τα θραύσματα σφαίρας τραυματίστηκε μια γυναίκα

Δύο νεκροί μέσα σε διάστημα λίγων ωρών στην Ευρώπη από τον θανατηφόρο κορωνοϊό

ΠΟΥ: Κρούσματα από ανθρώπους που δεν έχουν ταξιδέψει στην Κίνα ή ήρθαν σε επαφή με ασθενή

tv news

«24 Ώρες» Στη Μονή Αγίου Γερασίμου του Ιορδανίτη…στην έρημο των θαυμάτων!

Τα απόκρυφα της Μονής που αποτελεί μία όαση μέσα στην έρημο, αυτό το Σάββατο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

Mία εκρηκτική ιστορία έρωτα και πάθους που έχασε τον έλεγχο και βάφτηκε με αίμα!

Ένα βίαιο έγκλημα ''ζωντανεύει'' αυτή την Κυριακή στο νέο επεισόδιο του «ΚΑΡΜΑ»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 22/02/2020 - 16:15ΚΡΑΤΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ;