Άντεξε, αδικήθηκε και τελικά ηττήθηκε η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 23/9/2020 - 23:55

Η Ομόνοια άντεξε για 69 λεπτά στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», δέχθηκε το πρώτο γκολ από πέναλτι το οποίο λανθασμένα δόθηκε, άλλο ένα με τον Ελ Αραμπί στο φινάλε και έτσι γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό Πειραιώς στον πρώτο αγώνα για τα play-offs του Champions League.

Οι «πράσινοι» δέχθηκαν αρκετή πίεση, όπως αναμενόταν άλλωστε, όμως κρατήθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, παρά τις ευκαιρίες που έχαναν οι «ερυθρόλευκοι». Όλα αυτά μέχρι το 69' όταν και ο Ολλανδός διαιτητής, Ντάνι Μακέλι, υπέδειξε λανθασμένα την άσπρη βούλα για χέρι του Λέτσιακς στην περιοχή, το οποίο έκανε πέφτονας στο έδαφος από κράτημα του Ραντζέλοβιτς. Το... χτύπημα όμως ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο Ελ Αραμπί σκόραρε για το 2-0 δυσκολεύοντας το έργο της Ομόνοιας στον επαναληπτικό.

Κρίμα που ήρθε με αυτόν τον τρόπο η ήττα για την Ομόνοια, η οποία το προσπάθησε αρκετά. Πλέον έχει ένα βουνό να ανέβει στη ρεβάνς, ωστόσο στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (29/9) στις 22:00 στο ΓΣΠ.

Στο 7' η πρώτη αξιόλογη φάση, με τον Βαλμπουενά να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και στη συνέχεια ο Μπουχαλάκης με σουτ έστειλε τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά μετά, ίδια κατάληξη, με τον Μασούρα να κάνει το σουτ μετά από κόρνερ και τη μπάλα εκ νέου να βρίσκει στα σώματα.

Στο 10ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε καλή ευκαιρία, με τον Μπουχαλάκη να πιάνει ένα δυνατό σουτ από μακρινά, με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει δύσκολα.

8

Ίδια περίπου φάση στο 24', με τον Καμαρά αυτή τη φορά να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ και τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να διώχνει ξανά με δυσκολία.

Στο 36ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέα καλή ευκαιρία, με τον Βαλμπουενά από δεξιά να βρίσκει ωραία τον Χασάν στην περιοχή, η κεφαλιά του οποίου έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

2

Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά, με τον Βαλμπουενά να κάνει μια γλυκιά σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Φορτούνης έπιασε με τη μια του σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα η Ομόνοια απείλησε για πρώτη φορά, με τον Μποτεάκ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπα στην άμυνα, το τελειώμα του όμως δεν ήταν το ιδανικό.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους ανήκε στην Ομόνοια, με τον Ντούρις στο 52' να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και αστόχησε από πολύ καλή θέση.

Στο 67ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ραφίνια από δεξιά να σεντράρει για τον Ελ Αραμπί, η κεφαλιά του οποίου έφυγε μόλις έξω.

Ένα λεπτό μετά όμως οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, ένα πέναλτι που δεν έπρεπε να δοθεί ποτέ. Μονομαχία Ραντζέλοβιτς-Λέτσιακς στην περιοχή, με τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού να τραβάει τον Τσέχο, αυτός έπεσε στο έδαφος και ακούμπησε τη μπάλα, με τον Ολλανδό διαιτητή, Ντάνι Μακέλι, να δείχνει την άσπρη βούλα αντί να δώσει επιθετικό φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος επιλέγοντας τη δεξιά γωνία ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο 73' ο Καμαρά έδωσε κάθετη πάσα στον Χασάν, το πλασέ του οποίου ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Φαμπιάνο.

Στην αντεπίθεση ο Ομόνοια απείλησε, με τον Μποτεάκ να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 77' ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή, με τον Ραντζέλοβιτς να κάνει τη σέντρα και τον Ελ Αραμπί να κάνει με τη μια το σουτ, ωστόσο δεν ήταν εύστοχος.

1

Τρία λεπτά μετά οι Πειραιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Βαλμπουενά να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, τον Ελ Αραμπί να πιάνει ωραία κεφαλιά και τον Φαμπιάνο με εξαιρετική απόκρουση να διώχνει τη μπάλα.

Στο 90ο λεπτό ο Βαλμπουενά επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Φαμπιάνο να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 92' όμως ο Ελ Αραμπί «σκότωσε» την Ομόνοια, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε στη δεξιά γωνία του Φαμπιάνο, γράφοντας το τελικό 2-0.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Τιάγκο έκανε το πλασέ από μακριά, ωστόσο μάζεψε εύκολα ο Σα.

Ολυμπιακός Πειραιώς (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνιο, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Φορτούνης (58' Ελ Αραμπί), Μασούρας (58' Ραντζελοβιτς), Χασάν (76' Εμβιλά).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ (87'Λοΐζου), Τιάγκο, Παπουλής (80' Ασάντε), Σενέ (46' Ντούρις)