Άντεξε και έφυγε με βαθμό από την Τούμπα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 22/10/2020 - 21:48

Θετικό αποτέλεσμα πήρε στο ντεμπούτο της στους ομίλους του Europa League η Ομόνοια, φεύγοντας με βαθμό (1-1) από την Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ, για την πρώτη αγωνιστική της δεύτερη τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» είχαν μια εξαιρετική εικόνα στο πρώτο μέρος, ξεπερνώντας χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τις λιγοστές φάσεις του ΠΑΟΚ και καταφέρνοντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τον Μποτεάκ στο 16'. Η διαχείριση στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν η ιδανική, το τριφύλλι δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Μετά την ανάπαυλα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, δημιουργόντας και χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες και στο 56ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Μουργκ, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος στην «πράσινη» άμυνα. Από 'κει και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, η Ομόνοια άντεξε και τελικά κατάφερε να κρατήσει την πολυπόθητη ισοπαλία.

Επόμενο παιχνίδι για την Ομόνοια την ερχόμενη Κυριακή (25/10, 18:00) απέναντι στην ΕΝΠ στο ΓΣΠ για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ενώ η επόμενη υποχρέωση της στο Europa League είναι την ερχόμενη Πέμπτη (29/10, 22:00) κόντρα στην Αϊντχόφεν και πάλι στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

Στο 5ο λεπτό η πρώτη φάση του αγώνα, με τον Γιαννούλη από αριστερά να δίνει στην περιοχή για τον Τσόλακ, ο οποίος δοκίμασε με τη μια το πλασέ, απέκρουσε όμως σταθερά ο Φαμπιάνο.

Εφτά λεπτά μετά η επόμενη απειλή του ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 16' και στην πρώτη της ευκαιρία η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και στην πλάτη της άμυνας ο Μποτεάκ βρέθηκε μόνος και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

1

Στο 41ο λεπτό η επόμενη φάση στο παιχνίδι, με τον Παπουλή να τρυπώνει στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με διπλή προσπάθεια να επιχειρεί να γίνει απειλητικός, το τελευταίο του σουτ όμως βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Ζίβκοβιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ από δεξιά έξω από την περιοχή, καμία ανησυχία για τον Φαμπιάνου που μπλόκαρε σταθερά.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Στο 50' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Γιαννούλη να επιχείρει τη σέντρα από αριστερά, ο Τσόλακ έπιασε την κεφαλιά, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Φαμπιάνο με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Πανομοιότυπη φάση δύο λεπτά μετά, με τους ίδιους πρωταγωνιστές, καλύτερη αυτή τη φορά η κεφαλιά του Τσόλακ, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 55ο λεπτό και μετά από τραγικό λάθος του Μποτεάκ στην άμυνα που δεν απομάκρυνε, ο Γιαννούλης ξανά έδωσε στον Τσόλακ, ο οποίος από δύσκολη θέση στα αριστερά δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο ΠΑΟΚ δεν συγχώρησε το νέο λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας και έφερε το ματς στα ίσα. Κακή συνεννόηση μεταξύ Γκόμες και Γκόμεθ, ο Τσόλακ έκλεψε και έδωσε στην περιοχή για τον Σβαμπ, ο οποίος με πλάτη την εστία έδωσε στον Μουργκ και αυτός με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

7

Στο 60' η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με τον Παπουλή να δίνει κάθετη πάσα στον Τζιωνή, ο οποίος βρέθηκε «φάτσα» με τον Ζίβκοβιτς, άνοιξε όμως το κοντρόλ και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ πρόλαβε και αποκρούσε σε κόρνερ το πλασέ του.

Εννέα λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ απείλησε, με τον Ζίβκοβιτς με ωραία ενέργεια να βρίσκει τον Ζβαμπ, ο οποίος έχοντας πλάτη την άμυνα επιχείρησε να κάνει το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία, με τον Αουγκούστο με μακρινό σουτ να δοκιμάζει να απειλήσει, ο Φαμπιάνο αιφνιδιάστηκε όμως κατάφερε να μπλοκάρει απομακρύνοντας τη μπάλα.

Δεκαπέντε λεπτά μετά η επόμενη φάση, με τον Γιαννούλη να κάνει τη σέντρα και τον Φαμπιάνο να μην διώχνει σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Σβαμπ το σουτ του οποίου όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια έφυγε με βαθμό από την Τούμπα στο ντεμπούτο της στο Europa League.

9

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Μάτος (62' Ροντρίγκο), Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Εσίτι (46' Αουγκούστο), Μουργκ (74' Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (62' Σβιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς (74' Τζόλης).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσγιακς, Γκόμεθ (75' Κούσουλος), Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ (90' Λοΐζου), Παπουλής (75' Ασαντέ), Ντούρις (75' Κακουλλής).