«Απέδρασε» από την Ανδαλουσία η Μπάγερν με δόση τύχης

Τρίτη, 3/4/2018 - 23:49

Η Μπάγερν βρέθηκε να χάνει μέσα στην έδρα της Σεβίλλη, αλά βοηθούμενη και από την τύχη (δύο αυτογκόλ των Ισπανών), γύρισε το ματς, κέρδισε με 2-1 και  έκανε άλμα πρόκρισης.

Στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Χούμελς μετά από κόρνερ του Ριμπερί πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 7’ το σουτ του Ριμπερί κόπηκε από τον Κίερ. Στο 20ο λεπτό, ο Σαράμπια βρέθηκε σε ιδανική θέση και έκανε το σουτ αλλά αστόχησε, ενώ στο 26’ ο Τιάγκο δοκίμασε από μακριά ένα φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Σορία έδιωξε σε κόρνερ. Στο 31’ ο Ουλράιχ είπε όχι σε σουτ του Σαράμπια αλλά στο επόμενο λεπτό ο άσος της Σεβίλλης βρήκε δίχτυα. Ο Εσκουδέρο σέντραρε από αριστερά, ο Σαράμπια στο δεύτερο δοκάρι πρόλαβε τον Μπερνάτ, κατέβασε και πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Ωστόσο στο 37’, ο Ριμπερί έκανε από αριστερά το γύρισμα, ο Νάβας έβαλε την προβολή και πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1.

Στο 50ο λεπτό ο Χάβι Μαρτίνεθ έκοψε με σωτήριο τάκλιν τον Βάσκες, ενώ στο 66’ ο Σορίε έδιωξε φανταστικά το σουτ του Μαρτίνεθ και στο 85’ ο Λεβαντόφσκι έχασε τεράστια ευκαιρία μέσα από την περιοχή.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σορία, Κίερ, Εσκουδέρο, Λενγκλέ, Νάβας, Ν’Ζονζί, Κορέα (78’ Σάντρο), Πισάρο, Μπεν Γεντέρ (80’ Μουριέλ), Βάσκες, Σαράμπια

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουλράιχ, Χούμελς, Μαρτίνεθ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Μπερνάτ (46’ Ραφίνια), Βιδάλ (36’ Χάμες Ροντρίγκες), Τιάγκο, Ριμπερί (79’ Ρόμπεν), Μίλερ, Λεβαντόφσκι