«Απέδρασε» με τη νίκη η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Νικήτρια έφυγε από το Μακάρειο η ΑΕΚ κόντρα στη Δόξα με 1-0 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάρη στο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επί της ουσίας ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της προσφυγικής ομάδας και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γκράσα. Γκολ το οποίο ήταν αρκετό για τους Λαρνακείς για να πάρουν το τρίποντο της νίκης.

Στο 87ο λεπτό η Δόξα απώλεσε μεγάλη στιγμή να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και να πάρει βαθμολογικό κέρδος όταν ο Κάρλος έχασε πέναλτι.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε στους 31 βαθμούς και «κλείδωσε» τη θέση στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος ενώ η Δόξα έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς.

Την ερχόμενη εβδομάδα η ομάδα της Λάρνακας υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα για την 21η αγωνιστική στην «Αρένα». Η προσφυγική ομάδα, καλείται να ταξιδέψει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο Τσίρειο.

Δόξα (Έντουαρντ Ερανοσιάν): Γκράσα, Χριστοφή, Ντερβίντ, Μιντίκκης, Τραϊτσέφσκι (Ζε Βαλέντε 81'), Μέσκα, Ζορζίνιο (Λουίς Κάρλος 59'), Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης, Καλό (Μπραμπίγια 65'), Ίταλο

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Γκολομπάρτ, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Γκαρσία, Ακοράν (Κωνσταντίνου 86'), Ναράνχο (Πλάνας 42'), Τρισκόφσκι, Γιάννου (Άμπραχαμ 63')]

Οι δηλώσεις του Ηλία Χαραλάμπους μετά την αναμέτρηση: «Όπως είχα δηλώσει πριν είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που ο βαθμολογικός πίνακας δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της. Ήρθαμε με σκοπό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, δεν κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι, κινδυνεύσαμε μόνο στην φάση του πέναλτι. Συγχαρητήρια στα παιδιά, αφοσιωνόμαστε στο ματς με την ΑΕΛ, ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε, υπόσχομαι να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό».

«Πέταξαν» από δύο βαθμούς στο Τσίρειο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)