Άφησε βαθμούς στην Πάφο η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 1/9/2018 - 21:59

Πάφος και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1 στον αγώνα τους στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε ο Ράγιος στο πρώτο μέρος με την Πάφο να ισοφαρίζει στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αγκούλο.

Οι δυο ομάδες είχαν η κάθε μια τα δικά τους καλά διαστήματα χάνοντας μάλιστα αρκετά καλές ευκαιρίες. Η Ανόρθωση είχε μπορούσε να τελειώσει σε κάποιες φάσης το παιχνίδι κάνοντας το 2-0 όμως τελικώς η αρκετά καλή Πάφος για τα δεδομένα της εποχής και τις πολλές αλλαγές που είχε το καλοκαίρι που μας πέρασε κατάφερε να πάρει τον ένα βαθμό.

Αρκετά καλός ο Βάργκιτς στον ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια της Ανόρθωσης.

Α΄ ημίχρονο:

Η Πάφος μόλις στο 1ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Μπερικό ο οποίος ξέφυγε από τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης όμως από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάργκιτς.

Η Ανόρθωση θα καταγράψει την πρώτη της φάση στο 10΄. Ο Ράγιος βρήκε ωραία τον Ντουρίς εντός περιοχής, ο Σλοβάκος έστρωσε στον Πράνιτς, ο οποίος με πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ.

Στο 19΄ η Πάφος θα φτάσει κοντά στο γκολ με τον Σιρόκ. Μετά από λάθος του Ντουγκλάο ο Κουλς κατέβασε την μπάλα, έδωσε στον Σιρόκ ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Δυο λεπτά αργότερα η «Κυρία» θα καταφέρει να σκοράρει με τον Ράγιος. Μετά από αντεπίθεση ο Μικελτάντζε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς, ο Ντούρις έκάνε την προβολή με τον Ράγιος από κοντά σε κενή εστία να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Μετά την επίτευξη του γκολ η Ανόρθωση κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες με Εγγλέζου και Ράγιος για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Πάφος ανέβηκε προσπαθώντας να ισοφαρίσει. Παρόλα αυτά η «Κυρία» θα μπορούσε στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους να σκοράρει εκ νέου με τον Ντούρις, ο οποίος από μακριά προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Μολ, όμως ο τελευταίος έδιωξε σε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο στο 52΄ με τον Ιγκιεμπόρ να κάνει το σουτ με τον Μολ να αποκρούει εύκολα. Ένα λεπτό αργότερα ο Κουλς έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Βάργκιτς μπλόκαρε.

Στο 66΄ η Πάφος θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Μπερικό. Ο Αγκούλο με πανέμορφη μπαλιά «έβγαλε» τον Μπερικό σε θέση τετ-α-τετ ο τελευταίο έκανε τον σουτ όμως ο Βάργκιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Η γηπεδούχος ομάδα μετά το 65΄ αύξησε την πίεση της μπροστά από την εστία του Βάργκιτς θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Παρόλα αυτά η «Κυρία» στο 76΄ θα φτάσει κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Ζοάο Βίκτορ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή όμως ο Μολ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράγιος εκτέλεσε φάουλ, ο Ζοάο Βίκτορ όμως δεν κατάφερε να πάρει καλά την κεφαλιά.

Στο 82΄ η Πάφος θα καταφέρει να σκοράρει με τον Αγκούλο. Ο Γιαννούλης μετά από φάση διαρκείας έδωσε στον Αγκούλο ο οποίος μέσα στην περιοχή πλάσαρε και νίκησε τον Βάργκιτς και τους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης κάνοντας το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ανόρθωση πίεσε ώστε να πετύχει ένα δεύτερο νικητήριο γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι κεφαλιά του Ντούρις και το μακρινό σουτ του Ιγκιεμπόρ δεν βρήκαν στόχο.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Γιαννούλης (86΄Λοράν) Κουλς (59΄Ανγκούλο) Φόλπρεχτ, Μπαγκάρντ, Μπεριγκό, Νέμετς (78΄Ράζιτς) Πολίτσι

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάρκιτς, Σίλντεφελντ, Στρούνα, Εγγλεζου (73΄Σισέ) Ράγιος (88΄Μπεσάτ) Μικελτάτζε (84΄Κατσιαράβα) Ντουρις,  Βίκτορ, Πράνιτς, Ιγκιέγμπορ, Ντουγκλά