Από… μηχανής Κασεμίρο, «ξέρανε» την Τσέλσι και κράτησε όρθια τη Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 22/10/2022 - 21:45

Με τον Κασεμίρο να ισοφαρίζει σε 1-1 στις καθυστερήσεις η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε...χαλάστρα στην Τσέλσι και απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία στο Λονδίνο στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Premier League. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ζορζίνιο με πέναλτι στο 87'.

Το ντέρμπι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ξεκίνησε με τη Γιουνάιτεντ να έχει την κατοχή της μπάλας και την Τσέλσι να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν ο Ράσφορντ πήρε τη μπάλα στο 34' πέρασε δύο αμυντικούς της Τσέλσι, σούταρε, με τον Κέπα να αποκρούει.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάποια άλλη ευκαιρία, μέχρι που στο 45' ο Μπρούνο Φερνάντες βρήκε τον Άντονι που φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Κέπα με το ημίχρονο να τελειώνει χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι διάβολοι» υπέστησαν το πρώτο σοκ στο ματς καθώς είδαν τον Βαράν να αποχωρεί τραυματίας και τον Λίντελοφ να περνά στη θέση του στο 63'.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάσα του Γκρέιαμ Πότερ, απείλησε για πρώτη φορά στο ματς την Γιουνάιτεντ με τον Τσαλόμπα να αστοχεί με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση.

Στο 84' ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ παραχώρησε ένα...ανόητο πέναλτι στην Τσέλσι με τον Ζορζίνιο να μην αφήνει την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη κάνοντας το 1-0 από την άσπρη βούλα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι «μπλε» θα πανηγυρίσουν μια τεράστια νίκη ο Κασεμίρο χάλασε το...πάρτι όταν μετά από σέντρα του Σο, έπιασε μια απίθανη κεφαλιά ισοφαρίζοντας για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στην 4η θέση παρέμεινε η Τσέλσι με 21 βαθμούς, νιώθοντας «καυτή» την ανάσα της Γιουνάιτεντ που βρίσκεται στην 5η θέση με ένα βαθμό λιγότερο.