Από τα πόδια του Λεβαντόβσκι στην... κορυφή ξανά η Μπάγερν

Σάββατο, 19/12/2020 - 21:37

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε με 2-1 την Μπάγερ Λεβερκούζεν, στο ντέρμπι κορυφής με το οποίο έπεσε η «αυλαία» των σημερινών αναμετρήσεων της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga, αλλά και οι υποχρεώσεις των δύο ομάδων για το 2020, επιστρέφοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «ασπιρίνες» ήταν καλύτερες στην αρχή και πήραν το προβάδισμα στο 14’ όταν από εκτέλεση κόρνερ και γέμισμα του Αμίρι από τα δεξιά, ο… ξεχασμένος Σικ εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ με το αριστερό, σκοράροντας για δεύτερη σερί εβδομάδα και πετυχαίνοντας το 1-0.

Μάλιστα, το τέρμα του Τσέχου επιθετικού της Μπάγερ σήμανε και ένα ιστορικό αρνητικό ρεκόρ για τους Βαυαρούς, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 σε έβδομο σερί ματς πρωταθλήματος.

Ο Σικ πρωταγωνίστησε και σε μια ακόμα φάση, λίγο πριν το ημίωρο, με τον Μπέιλι να τον βγάζει… φάτσα με τον Νόιερ, αλλά το τέρμα του να μην μετράει με υπόδειξη VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η υποτονική επιθετικά Μπάγερν είδε τον Κόμαν, των έξι ασίστ και δύο γκολ στα πέντε τελευταία ματς, να αποχωρεί τραυματίας στο 32’, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να «χτυπήσει» με τον συνήθη ύποπτο στα -εσχάτως… αγαπημένα της- τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Λεβαντόβσκι να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μίλερ από δεξιά και ασυνεννοησία των Χραντέτσκι-Τα, για το 1-1 στο 43ο λεπτό, φτάνοντας παράλληλα τα 16 τέρματα φέτος σε 12 εμφανίσεις στη Bundesliga.

Αντιθέτως, στην επανάληψη οι πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν πιο δυνατά, αλλά… έπεσαν πάνω στον Χραντέτσκι, που απεσώβησε το 1-2 τόσο στο 55’ όσο και στο 67’, μπλοκάροντας την προσπάθεια του Λεβαντόβσκι και αποκρούοντας το σουτ του Γκάνμπρι αντίστοιχα.

Η είσοδος του Κίμιχ και η επιστροφή του στη δράση, μαζί με την αλλαγή στην αλλαγή του Σανέ με τον Μουσιάλα, στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν ότι πιο αξιοσημείωτο είχε η αναμέτρηση, μέχρι να φτάσουμε στο 79’.

Λεπτό στο οποίο, μετά την ωραία συνεργασία των Αλάμπα και Ντέιβις, η μπάλα έφτασε στον Μουσιάλα, που σούταρε από τα 15 μέτρα, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας της «εξαφανισμένης» Λεβερκούζεν.

Ο Ντιαμπί βγήκε στην κόντρα, στο… καπάκι, αλλά καθυστέρησε να εκτελέσει τόσο ώστε επέτρεψε στον Μπόατενγκ να του βάλει το τάκλιν και την μπάλα να φτάσει στον Νόιερ.

Τελικά, η ομάδα του το πλήρωσε… ακριβά, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από λάθος κοντρόλ του Τα και κλέψιμο του Κίμιχ, η μπάλα έφτασε στον Λεβαντόβσκι, που με δυνατό σουτ την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα, για το 1-2.

Με την Μπάγερ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και να υποχωρεί στην δεύτερη θέση έτσι, την ώρα που ο Πολωνός αρχισκόρερ έπιασε το ρεκόρ του μεγάλου Γκερντ Μίλερ με 17 γκολ μετά από 13 αγωνιστικές και η Μπάγερν επέστρεψε στην κορυφή.